tekstowa część logotypu CalanOil

5 kroków do zdrowego wzroku

Problemy ze wzrokiem to przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Według raportu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na choroby oczu cierpi już ponad 2,2 mld ludzi na całym świecie, a statystyki te nieubłaganie rosną. Dlatego każdy, niezależnie od wieku i płci, powinien jak najlepiej dbać o wzrok. Podpowiadamy jak to zrobić! 

Choroby wzroku

Zaburzenia widzenia to problem globalny, który w negatywny sposób wpływa na gospodarkę – tak wynika z analiz przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia Ślepota i zaburzenia widzenia (who.int)

Również statystyki w Polsce nie napawają optymizmem, według danych już 72 procent Polaków mierzy się z wadami wzroku. Obecnie do najczęściej występujących chorób oczu zaliczamy przede wszystkim krótkowzroczność, dalekowzroczność, jaskrę oraz zaćmę. 

Gorzej widzę! Dlaczego? 

Do głównych czynników wpływających na pogorszenie wzroku należą:

– wiek 

– obciążenie genetyczne 

– długotrwałe używanie monitorów komputerowych

– oglądanie telewizji z bliskiej odległości

– przebywanie w źle oświetlonych pomieszczeniach

– choroby przewlekłe, np. cukrzyca

– ograniczony dostęp do opieki okulistycznej 

– rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu

Jak zadbać o oczy i poprawić wzrok? 5 kroków

  • Zadbaj o odpowiednią higienę!

Nasze oczy codziennie narażone są na działanie czynników zewnętrznych, dlatego konieczne jest zastosowanie się do kilku zasad, aby zniwelować ich negatywne skutki.

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim NAWILŻANIU. Oczy powinno się regularnie przemywać solą fizjologiczną. Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu, czyli spożywanie minimum dwóch litrów wody dziennie.

W przypadku częstego przebywania w suchych pomieszczeniach warto też zainwestować w nawilżacz powietrza.

W kwestii higieny wzroku równie ważne jest PRAWIDŁOWE OŚWIETLENIE pomieszczenia, w którym przebywasz. Dla wzroku najlepsze jest światło naturalne, jednak jeśli musisz skorzystać ze sztucznego oświetlenia zwróć uwagę na barwę światła, jego nasilenie czy rozkład strumienia świetlnego: Zmiana oświetlenia w domu – jakie światło jest zdrowe dla oczu? | ardant.pl

  • Zachowaj odpowiednią odległość od monitora!

Jeśli Twoja praca wymaga częstego spędzania czasu przed MONITOREM komputera lub laptopa zachowuj od niego odpowiednią odległość. Przyjęło się, że powinna być ona nie mniejsza niż około 60 centymetrów. W tym wypadku ważna jest jednak także wielkość samego monitora. Jaka odległość od monitora jest najzdrowsza dla Twoich oczu? (neonet.pl). Pamiętaj, aby monitor nie stał na tle okna lub jaskrawych obrazów, które męczą wzrok.

Jeśli chodzi o oglądanie telewizji to odległość od EKRANU zależna jest od wielkości i rozdzielczości samego ekranu. 

W przypadku telewizorów Full HD uwzględnić należy odległość od 4 do 4,5 centymetra na każdy cal przekątnej. Telewizory Ultra HD (4K) wymagają natomiast około 2 centymetrów odległości od ekranu na każdy cal jego przekątnej.

Najlepsze jest jednak ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem lub ekranem. Jednorazowo nie powinien on być dłuższy niż 50 minut. Później konieczna jest przynajmniej dziesięciominutowa przerwa. 

  • Postaw na zbilansowaną dietę i suplementację kwasów omega-3!

Aby utrzymać wzrok w dobrej kondycji należy wzbogacić swoją dietę o warzywa zawierające witaminy C i E, kwas askorbinowy oraz luteinę i zeaksantynę, które chronią oko przed wolnymi rodnikami i nadmiarem światła. 

W codziennym menu powinny się więc znaleźć takie warzywa i owoce jak szpinak, brokuły, jarmuż, natka pietruszki, kapusta, sałata, zielony, groszek, kukurydza, fasola szparagowa, pomidory czy papryka. Nie powinno też zabraknąć orzechów włoskich, truskawek, jajek i awokado.

W przypadku wzroku niezwykle ważną rolę pełnią także KWASY OMEGA-3. Dlaczego? Wpływ kwasów omega-3 na wzrok – CalanOil

Nienasycone kwasy tłuszczowe są m.in. budulcem błony komórkowej komórek  światłoczułych tworzących siatkówkę oka. To z kolei oznacza, że dostarczanie ich do organizmu w odpowiedniej ilości warunkuje utrzymanie dobrego wzroku i zmniejsza ryzyko różnego rodzaju schorzeń. 

Z badań opublikowanych przez Amerykańską Akademię Okulistyki wynika, że osoby po 60. roku życia, które regularnie przyjmowały kwasy omega-3 były mniej narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem. 

Przygotowując posiłek nie zapomnij o rybach oraz owocach morza  i sprawdź dokładnie jak powinna wyglądać dieta bogata w kwasy omega-3? | CalanOil.

Należy jednak pamiętać, że dostarczenie odpowiedniej ilości kwasów omega-3 z pożywienia może się okazać problematyczne. Wszystko dlatego, że na stołach Polaków wciąż pojawia się za mało ryb obfitujących w te cenne składniki. 

Dlatego też konieczna jest REGULARNA SUPLEMENTACJA. Wybierając suplement warto zwrócić uwagę, aby zawarte w nim kwasy omega-3 występowały w jak najczystszej formie. Tak jest w przypadku oleju z widłonoga CalanOil®. Wszystko dlatego, że do jego wytworzenia zastosowano nowatorskiej techniki produkcji, w trakcie której zachowane zostają wszystkie cenne składniki. Czytaj więcej: Kwasy omega-3 z widłonoga – nadciąga rewolucja! | CalanOil.

  • Wykonuj regularne badania!

Wizyty u okulisty są w dzisiejszych czasach koniecznością. Już nawet najmłodsze dzieci, w pierwszym roku życia, muszą się poddać obowiązkowemu badaniu.

Osoby dorosłe, w wieku od 18. do 60. roku życia, jeśli nie mają wad wzroku oraz problemów z widzeniem, powinny zaplanować sobie wizytę u okulisty przynajmniej raz na dwa lata. 

W przypadku dzieci zaleca się, aby były one poddawane badaniom diagnostycznym minimum raz w roku. Dzięki temu uda się w porę wykryć ewentualne zmiany i rozwijające się choroby oczu, a co za tym idzie: odpowiednio szybko podjąć leczenie.

  • Wyśpij się!

Odpowiednia ilość snu pozwala oczom na regenerację i odpoczynek. To właśnie w trakcie snu „naprawia się” siatkówka oka, która np. uległa uszkodzeniu. Niewystarczająca ilość snu może prowadzić między innymi do zespołu suchego oka. 

Specjaliści zalecają więc, aby dorosły człowiek spał przynajmniej osiem godzin na dobę. Ważne jest również, aby spać w ciemności, przy wyłączonym świetle. Sztuczne światło przenika bowiem (nawet przez zamknięte powieki) do siatkówki oka nie pozwalając jej na odpoczynek. 

 

fot. Kamil Saitov / commons.wikimedia.org

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023