tekstowa część logotypu CalanOil

Co teraz pyli? Naturalne sposoby na złagodzenie objawów alergii

Wiosna to piękny czas kiedy natura budzi się do życia, a wszystko dookoła zaczyna kwitnąć. Jednak, niestety, nie każdy może z radością podziwiać jej uroki. Wiosenne miesiące to bowiem prawdziwy koszmar dla wszystkich alergików! W powietrzu unoszą się pyłki traw i drzew, a uczulone na nie osoby nagminne kichają i kaszlą. Co robić? Sprawdź naturalne sposoby poradzenia sobie z nieprzyjemnymi objawami alergii.

Uczulenie na pyłki to powszechny problem w Polsce i na świecie

Uczulenie na różnego rodzaju pyłki, czyli tzw. alergia wziewna, to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów alergii. Szacuje się, że obecnie cierpi na nią około 12 milionów Polaków, z czego około 8 milionów zmaga się z nieżytem nosa, a 4 miliony z astmą. 

Dane globalne są jeszcze bardziej przerażające. Z alergicznymi dolegliwościami zmaga się bowiem nawet 500 milionów ludzi na całym świecie! A trzeba pamiętać, że statystyki te nie są pełne, ponieważ nie każdy korzysta w tym względzie z pomocy specjalistów. 

Objawy alergii wziewnej

Zanim przejdziemy do omówienia objawów jakie niesie ze sobą alergia, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym właściwie ona jest.

Zgodnie z definicją, alergia to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na działanie pewnych substancji występujących w środowisku (określanych mianem alergenów), które w normalnych warunkach organizm powinien ignorować. 

W przypadku alergii wziewnej organizm negatywnie reaguje na substancje znajdujące się w powietrzu takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt czy pleśń. Reakcje organizmu i ich nasilenie różnią się w zależności od konkretnego przypadku, ale w dużej mierze dotyczą układu oddechowego. 

Do głównych objawów alergii wziewnej zaliczyć możemy:

– Uporczywy katar i uczucie silnie zatkanego nosa

– Łzawienie i pieczenie oczu

– Zapalenie spojówek

– Suchy, męczący kaszel i duszności

– Infekcje górnych dróg oddechowych, które mogą nawet prowadzić do astmy

– Ogólne osłabienie organizmu, podobne w odczuciu do przeziębienia

– Zmiany skórne, w tym m.in. pokrzywka

Kalendarz dla alergików. Co i kiedy pyli?

Uczulenie na pyłki może znacznie utrudnić codzienne życie, ale dobre wiadomości są takie, że trawy i drzewa pylą tylko w określonych miesiącach, a niektórzy mają uczulenie tylko na konkretny rodzaj pyłków. Dlatego warto wiedzieć co i kiedy pyli.

Okres pylenia rozpoczyna się jeszcze w marcu i trwa do września, ale najintensywniej alergie odczuwane są w maju, czerwcu oraz lipcu. Najwcześniej pylenie traw i drzew rozpoczyna się w południowo-zachodniej, czyli najcieplejszej części kraju. (Sprawdź też: Co teraz pyli? Kalendarz pylenia 2023 – Poradnik Gemini).

Co pyli w maju?

Niestety ten piękny miesiąc jakim jest maj wiąże się z rozpoczęciem pylenia jednego z najsilniej uczulających alergenów, czyli traw. 

Według badań przeprowadzonych przez Epidemiologię Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) pyłki traw odpowiadają nawet za 16% przypadków alergicznego nieżytu nosa. A sytuacji na pewno nie poprawia fakt, że w Polsce mamy aż… około 200 gatunków traw! Niestety, trawy pylą też długo, bo nawet do lipca. 

W maju wciąż pyli też brzoza, równie silny alergen, który od samego rozpoczęcia pylenia osiąga bardzo wysokie stężenie w powietrzu. Ciekawostką jest też fakt, że brzozy znajdujące się w pobliżu ruchliwych, miejskich ulic pylą mocniej niż te zlokalizowane na terenach zielonych. Kolejnymi roślinami odpowiadającymi za uczulenie w maju są sosna, szczaw i dąb.

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec ponownie upłynie alergikom pod znakiem silnego uczulenia na trawy, w tym wypadku będzie ono dotyczyć przede wszystkim kwitnących w tym okresie zbóż. To właśnie w czerwcu pyłki traw osiągają największe stężenie w powietrzu.

Do tego dochodzą także pyłki pokrzywy, czarnego bzu, komosy i babki. W tym miesiącu maksymalne stężenie osiągają też grzyby z gatunku Cladosporium i Alternaria.

Co pyli w lipcu?

W lipcu alergikom wciąż dają się we znaki pyłki traw, szczawiu. Gdy jest już naprawdę najwyższe stężenie pyłków w powietrzu osiąga też komosa. Oprócz tego wciąż dokuczać mogą wspomniane wyżej grzyby i… lipa.

Naturalne sposoby radzenia sobie z alergią

Silne objawy alergii wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem specjalistą, w tym wypadku alergologiem, który przepisze odpowiednią terapię środkami przeciwhistaminowymi. To niezwykle ważne, ponieważ nieleczona lub nieprawidłowo leczona alergia może prowadzić do rozwoju astmy. 

Oprócz tego (lub w przypadku gdy objawy alergii nie są tak silne) warto sięgnąć po sprawdzone, naturalne sposoby łagodzenia nieprzyjemnych objawów uczulenia. Co więc robić?

  1. Ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu w momencie najsilniejszego pylenia roślin. Oczywiście wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe do wykonania, ale alergicy przy słonecznej i wietrznej pogodzie powinni zostać w domu. 

Lepiej unikać też terenów leśnych czy łąk, a na spacer wybrać się wieczorem lub po deszczu, kiedy to stężenie pyłków w powietrzu jest wyraźnie mniejsze.

  1. Unikaj wietrzenia mieszkania. Tutaj mamy do czynienia z tą samą zasadą co punkt wyżej. Mieszkanie najlepiej jest wietrzyć późnym wieczorem, nocą lub po deszczu, aby uczulające pyłki nie dostały się do pomieszczeń.
  1. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Urządzenie świetnie sprawdzi się nie tylko w domu alergików, ale w domu każdego z nas, ponieważ zbiera zarówno pyłki jak i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu powietrze jest czyste i lepiej nam się oddycha.
  1. Pracując w ogrodzie załóż maseczkę. Posiadacze domów z ogrodem lub działek muszą się liczyć z tym, że wiosną zieleń potrzebuje szczególnej pielęgnacji. I nie ma dla niej znaczenia czy ktoś jest uczulony na pyłki czy też nie. Dlatego wykonując niezbędne prace przy roślinach załóż maseczkę zakrywającą nos i usta, by do dróg oddechowych dostało się jak najmniej substancji.
  1. Dokładnie przemyj twarz i dłonie po każdym powrocie do domu. Warto też natychmiast zmienić ubranie. Pyłki mają to do siebie, że lubią osadzać się na różnego rodzaju powierzchniach, dlatego odpowiednie zasady higieny są tu niezbędne, by zminimalizować uczulenie.

Stosuj odpowiednią dietę, bogatą w warzywa, owoce i ryby. Nie od dziś wiadomo, że to co jemy ma ogromny wpływ na stan całego organizmu. Odżywiając się prawidłowo zmniejszamy ryzyko wystąpienia niektórych chorób, a nasz organizm, wyposażony w niezbędne składniki odżywcze, lepiej radzi sobie z różnego rodzaju wirusami, bakteriami czy nawet… pyłkami.
Nie bez znaczenia jest w tym wypadku fakt spożywania ryb i owoców morza, które zawierają niezwykle cenne dla zdrowia kwasy omega-3. To właśnie te wielonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują właściwości przeciwzapalne, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów alergii. Więcej na temat niezwykłego działania kwasów omega-3 w walce a alergią przeczytasz tutaj: Alergia – podpowiadamy jak sobie z nią radzić – CalanOil® – Kwasy Omega 3 – 3 generacji.

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

Na tej stronie używamy Cookies. Stosujemy się także do zapisów RODO. Czytaj więcej