Obecnie na rynku znajdziemy szereg różnych suplementów diety, które mają pomóc uzupełnić niedobory ważnych składników odżywczych. Oferowane produkty różnią się między sobą nie tylko marką, ale też składem i formą. I czasami trudno się zdecydować, który suplement wybrać. A może sięgnąć po kilka? Tylko czy tak naprawdę różne suplementy można przyjmować łącznie?
Jak się okazuje odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Wszystko zależy bowiem od substancji i związków w nim zawartych. Niektóre z nich mogą być bez przeszkód przyjmowane z innymi, a niektóre w zetknięciu z innymi substancjami mogą wywoływać niepożądane efekty.
SPIS TREŚCI:
- Składniki zawarte w suplementach diety
- Dlaczego niektórych składników nie wolno ze sobą łączyć?
- Jakich składników nie należy przyjmować razem?
- Kwasy omega-3 a inne substancje
Składniki zawarte w suplementach diety
Suplementy diety, w zależności od rodzaju i zastosowania, mają różny skład. Mogą zawierać witaminy (np. A, C, D, E, K, B6, B12, tiamina, kwas foliowy), aminokwasy, kwasy tłuszczowe i składniki mineralne (wapń, magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan, sód, potas, selen, itd.).
Wybierając suplement warto najpierw zorientować się jakich składników odżywczych brakuje organizmowi. W tym celu pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań, takich jak chociażby morfologia.
Po drugie należy uważnie obserwować swój organizm i zachodzące w nim zmiany. Czy występują problemy skórne? Kłopoty z sercem lub koncentracją? A może po prostu celem suplementacji ma być wzmocnienie organizmu i poprawa formy np. przy ćwiczeniach?
Właśnie te czynniki powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich suplementów. W zależności od oczekiwań i potrzeb będą one bowiem zawierać inne składniki odżywcze.
Dlaczego niektórych składników nie wolno ze sobą łączyć?
Jeśli zdecydujemy się na przyjmowanie kilku różnych suplementów diety niezwykle ważne jest sprawdzenie na jakich zasadach (i czy w ogóle) ich składniki mogą być suplementowane łącznie. Ma to niezwykle ważny wpływ na stan zdrowia, ponieważ źle dobrane substancje mogą wywołać niepożądane efekty uboczne. Dlaczego tak się dzieje?
Jak wykazują badania niektóre substancje mogą działać na siebie przeciwstawnie. To znaczy, że jeden składnik może wykluczać lub niwelować korzystne działanie drugiego.
Co więcej, w niektórych wypadkach mówi się wręcz o antagonistycznym działaniu poszczególnych składników. Niektóre połączenie obniżają skuteczność działania preparatów, zmniejszają ich wchłanianie, a nawet mogą negatywnie wpływać na żołądek i powodować niedobory innych, ważnych substancji odżywczych.
Jakich składników nie należy przyjmować razem?
- Wapń i magnez – sole wapniowe hamują wchłanianie magnezu, dlatego pomiędzy przyjęciem tych składników należy zachować min. 2 godziny odstępu
- Cynk i wapń, miedź oraz żelazo – w takim połączeniu znacząco zmniejsza się wchłanianie cynku
- Żelazo i wapń, polifenole oraz kwas fitynowy – wszystkie blokują wzajemne przyswajanie przez organizm
- Witamina C i witamina B12, selen oraz miedź
- Błonnik i witaminy oraz minerały
- Witamina D i witaminy A, E oraz K
Kwasy omega-3 a inne substancje
Kwasy omega-3 są niezwykle ważne dla funkcjonowania całego organizmu, a ze względu na to, że nie są przez niego wytwarzane konieczna jest ich podaż w codziennej diecie (Gdzie znajdę kwasy omega 3, 6, 9? Lista produktów – CalanOil) czy też poprzez suplementację.
Na szczęście kwasy omega-3 są bardzo wdzięczną substancją, która może wchodzić w interakcje z innymi składnikami, witaminami i minerałami. Dlatego też suplementy bogate w te wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (takie jak np. CalanOil®) można bez przeszkód stosować z innymi suplementami.
Wybierając suplement diety bogaty w kwasy omega-3 i chcąc mieć pewność, że może on być bezpiecznie stosowany z innymi suplementami warto wybrać CalanOil®. Dlaczego? Bo jego niewątpliwą zaletą jest to, że uwalnia on kwasy omega-3 dopiero w jelitach, co z kolei powoduje, że DHA i EPA przedostają się do krwioobiegu stopniowo, nie powodując problemów z krzepliwością krwi (co może się zdarzyć w przypadku przedawkowania kwasów omega-3 lub połączenia ich z innymi preparatami wpływającymi na krzepliwość krwi).
CalanOil © 2023