Czy forma chemiczna substancji odżywczych ma znaczenie? Nie zawsze, ale w przypadku wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 – jak najbardziej. To właśnie od niej zależy, w jakim stopniu nasz organizm przyswoi wszelkie niezbędne dla doskonałego samopoczucia składniki pokarmowe. Dziś przedstawimy wyjątkową formę chemiczną omega-3 zawartych w suplemencie diety CalanOil®, zestawiając ją z innymi olejami morskimi dostępnymi na rynku.
Omega-3 a ich forma chemiczna
Suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 jest działaniem korzystnym pod wieloma względami, przyczynia się bowiem w sposób zauważalny do poprawienia naszego samopoczucia. Jednocześnie w dłuższej perspektywie ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów, a także całych układów w naszym ciele. Z tego powodu, niejednokrotnie zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego preparatu, który zapewni nam codzienne, bezpieczne źródło cennych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).
Dostępne na rynku koncentraty EPA i DHA, które uznawane są za „złoty standard” omega-3, występują przeważnie w postaci pochodnej oleju pozyskiwanego z ryb. Spośród nich najpopularniejszym, znanym wielu z nas zapewne już od czasów dzieciństwa, jest tran – czyli olej z wątroby ryb z gatunku dorszowatych. Innym wariantem suplementu może być olej z wątroby rekina, lub z kryla.
Warto wiedzieć, że wszystkie oleje rybne zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 związane w postaci trójglicerydów. W przypadku oleju z kryla, mamy do czynienia z inną formą omega-3 – fosfolipidami.
Suplement diety CalanOil® zawiera olej morski będący wyciągiem z widłonoga arktycznego Calanus finmarchicus. Tym, co bardzo wyraźnie wyróżnia olej z widłonoga na tle innych preparatów, jest forma chemiczna kwasów tłuszczowych omega-3.
Kwasy omega-3 zawarte w CalanOil® występują pod postacią monoestrów tworzących tzw. estry woskowe. Dlaczego jest to takie ważne?
Przewaga estrów woskowych nad innymi formami chemicznymi
Estry woskowe to forma chemiczna o największej koncentracji energii, jaka występuje w naturze. Monoestry woskowe są w naszym organizmie rozkładane znacznie dłużej w porównaniu do wspomnianych wcześniej trójglicerydów i fosfolipidów.
W praktyce oznacza to, że kwasy tłuszczowe, jakie są w trakcie owego rozkładu uwalniane, będą absorbowane na znacznie dalszych etapach naszego przewodu pokarmowego, a precyzyjniej mówiąc – dokładnie tam, gdzie znajdują się receptory odpowiadające za regulację dojrzewania komórek tkanki tłuszczowej, metabolizm glukozy i reakcji organizmu na insulinę, cały szereg funkcji układu immunologicznego, w szczególności reakcji zapalnych o niskim stopniu nasilenia.
Jeżeli zatem zdecydujemy się na suplementację kwasów omega-3 w postaci estrów woskowych, szybko odczujemy różnicę – tym wyraźniejszą jeśli mieliśmy wcześniejsze doświadczenia z suplementami omega-3 pod postacią trójglicerydów lub fosfolipidów.
Zażywanie tranu morskiego, wyciągu z wątroby rekina, czy z kryla, nigdy nie będzie tak efektywne, jak czysty, biodostępny olej z widłonoga arktycznego – właśnie z uwagi na przystępniejszą formę chemiczną tego ostatniego.
Obiecujące wyniki badań
Wiele spośród dostępnych aktualnie badań wykazuje, iż proces wchłaniania omega-3 z oleju z kryla na tle innych preparatów przebiega w zdecydowanie krótszym czasie, co oznacza jednocześnie, że nie mogą one działać na receptory położone w dalekich częściach układu pokarmowego – w jelitach. Niewiele dłuższym czasem wchłaniania charakteryzują się trójglicerydy. Więcej na ten temat przeczytać można w naszej sekcji Badania.
Jak to wygląda w przypadku CalanOil®? Już wstępne analizy wykazały, że suplement diety bazujący na naturalnym wyciągu z widłonoga arktycznego jest zdecydowanie lepszym źródłem EPA i DHA w porównaniu do olejów rybich, czy wyciągu z kryla. Jest praktycznie całkowicie wolny od toksyn środowiskowych, a jednocześnie pełen składników niespotykanych w innych olejach morskich (np. zawiera astaksantynę, polikozanol, kwas cetoleinowy czy stearydonowy). Decyduje o tym nie tylko wysoce biodostępna forma chemiczna, ale przede wszystkim opatentowany proces wytwarzania oleju, który przypomina nieco pozyskiwanie oliwy extra virgin z oliwek.
Badania naukowe nad działaniem CalanOil® trwają nieprzerwanie – i stale jesteśmy świadkami odkrywania coraz to nowszych, pozytywnych efektów, jakie wykazuje. Moment wprowadzenia preparatu na rynek można nazwać przełomowym – bowiem jego pojawienie się poszerzyło spektrum form chemicznych, w jakich występują kwasy omega-3 w popularnych preparatach.
Reprezentanci firmy Arctic Marine Health Products, która jest właścicielem marki CalanOil®, są w ciągłym kontakcie z producentem oleju, mamy więc bezpośredni wpływ na wyznaczanie nowych kierunków badań klinicznych oraz innych badań naukowych mających na celu jeszcze lepsze poznanie mechanizmów molekularnych działania CalanOil®.
CalanOil © 2023