tekstowa część logotypu CalanOil

Kiedy i jak przyjmować suplementy diety? 

Odpowiednia suplementacja, bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, powinna być obowiązkowym elementem codziennej diety. Jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby substancje zawarte w suplementach diety zadziałały konieczne jest ich odpowiednie przyjmowanie. 

Pora dnia, połączenie z posiłkiem lub napojem mają ogromny wpływ na proces wchłaniania się substancji, a tym samym ich efektywność. Zapoznaj się więc z podstawowymi zasadami prawidłowej suplementacji.

SPIS TREŚCI:

Suplementy diety – co to takiego i dlaczego należy je stosować

Suplementy diety to środki spożywcze (w postaci olejów, syropów lub kapsułek) zawierające cenne dla organizmu substancje, takie jak np. witaminy i składniki mineralne, w skoncentrowanej formie.

W obecnych czasach suplementacja wydaje się koniecznością, ponieważ w dobie przetworzonej, niezdrowej żywności, trudno jest dostarczyć sobie z pożywienia wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ważne jest więc, aby wprowadzić do codziennej diety suplementy diety dobrane indywidualnie do swoich potrzeb (Czytaj też: Jaki suplement diety wybrać? – CalanOil).

Zasady prawidłowej suplementacji

Aby kompleksowo zadbać o swój organizm nie wystarczy jednak dobranie odpowiednich dla siebie suplementów diety. Ważny jest także sposób ich przechowywania oraz przyjmowania. 

Niektóre substancje zawarte w suplementach diety powinny być przyjmowane na czczo, a inne razem z posiłkiem. Część z nich lepiej brać przed snem, a część z samego rana. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Sprawdźcie podstawowe zasady dotyczące prawidłowego przyjmowania poszczególnych substancji wchodzących w skład suplementów diety.

Kiedy i jak zażywać suplementy diety?

W większości przypadków na opakowaniu danego suplementu powinien się znajdować opis dotyczący tego kiedy, w jaki sposób i w jakich dawkach przyjmować dany produkt. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływa na to jak szybko (i czy w ogóle) substancje zawarte w suplemencie diety wchłoną się do organizmu oraz czy ich działanie będzie efektywne.

Warto więc zwrócić uwagę na skład suplementu i biorąc go pod uwagę wyznaczyć odpowiednie pory i formy przyjmowania swoich kapsułek, olejów lub syropów.

1. Czym popijać suplementy?

Wszystkie suplementy (podobnie zresztą jak leki) powinny być łączone z odpowiednim napojem, który ułatwi i przyspieszy rozpuszczanie się produktu. W większości wypadków suplementy diety należy popijać niegazowaną wodą (przegotowaną, filtrowaną lub mineralną) w ilości około 200 ml. Wszystko dlatego, że woda jest niejako obojętna i nie wpływa ani na działanie ani na skład poszczególnych substancji.

Są jednak takie witaminy, które lepiej popić sokiem lub nawet mlekiem. 

 • Wit. D, K, E i A można zażyć razem z tłustą śmietaną lub olejem
 • Żelazo warto przyjmować razem z sokami zawierającymi witaminę C (sok z cytryny, pomarańczy, kiwi, mandarynki – Bromatologia_2012.indd (ptfarm.pl))

2. Jakie substancje można (a nawet należy) ze sobą łączyć?

 • Witaminę D z witaminami A, E, K oraz kwasami tłuszczowymi omega-3
 • Witaminę E z selenem, fosforem oraz witaminami B i C
 • Żelazo i laktoferynę
 • Witamina A z witaminami B, D, cynkiem i wapniem
 • Magnez i kapsaicynę

3. O jakich porach dnia zażywać suplementy?

Zasady dotyczące pory w jakiej należy przyjmować dany suplement również powinny znajdować się na opakowaniu produktu lub dołączonej do niego ulotki. 

 • Wit. z grupy B oraz żelazo (a także m.in. koenzym Q10) lepiej przyjmować rano, ponieważ mają działanie pobudzające, dodające energii i po ich zażyciu zaśnięcie może być utrudnione
 • Wit. D również należy zażywać rano, ponieważ może ona blokować produkcję melatoniny
 • Wit. C i kwasy omega-3 można suplementować przez cały dzień
 • Magnez, melatoninę, ashwagande lepiej przyjmować wieczorem, ponieważ mają one działanie kojące, relaksujące i uspokajające

W przypadku suplementów zalecanych trzy razy dziennie (tak jak w przypadku suplementu diety z kwasami omega-3 CalanOil®) należy je przyjąć rano, w południe i wieczorem.

Ogólnie suplementy diety należy brać wieczorem

4. Do posiłku czy na czczo?

Wszystko zależy od danej substancji. Są takie, które np. dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego lepiej przyjmować je do posiłku, ale są też takie, których zażycie razem z posiłkiem może powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 • Wit. A, D, E, K zanim trafią do krwi rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego dobrze jest przyjmować je z posiłkiem (najlepiej tłustym, zawierającym oliwę, avocado lub orzechy).
 • Wit. B9 również lepiej spożywać do posiłku, ale w przeciwieństwie do w/w witamin posiłek ten nie powinien być tłusty, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na wchłanianie.
 • Witaminy i minerały rozpuszczalne w wodzie należy przyjmować na czczo, co poprawi ich przyswajalność (C,B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B12, B5, PP, H, kwas foliowy)

Wybierając dla siebie suplement diety pamiętaj o tym, by stosować go zgodnie z zaleceniami! Takie zalecenia powinny znajdować się na produkcie, jeśli ich nie ma lepiej sięgnąć po inny suplement diety i mieć pewność, że jest będzie on przyjmowany bez szkody dla organizmu.

równoległe fale reprezentujące fale morskie będące elementem identyfikacji wizualnej marki CalanOil
Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

Chwilowy brak towaru

Szanowni Państwo,

Informujemy, że chwilowo nasz suplement diety CalanOil® jest wyprzedany. Z przyczyn od nas niezależnych dostawa kolejnej partii towaru została opóźniona.

Przepraszamy za kłopot i zapraszamy do zapoznania się z sekcją Wiedza, w której regularnie pojawiają się nowe artykuły dotyczące CalanOil® oraz zdrowego trybu życia.

Z poważaniem,
Zespół CalanOil®

Na tej stronie używamy Cookies. Stosujemy się także do zapisów RODO. Czytaj więcej