tekstowa część logotypu CalanOil

Kiedy i jak przyjmować suplementy diety? 

Odpowiednia suplementacja, bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, powinna być obowiązkowym elementem codziennej diety. Jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby substancje zawarte w suplementach diety zadziałały konieczne jest ich odpowiednie przyjmowanie. 

Pora dnia, połączenie z posiłkiem lub napojem mają ogromny wpływ na proces wchłaniania się substancji, a tym samym ich efektywność. Zapoznaj się więc z podstawowymi zasadami prawidłowej suplementacji.

SPIS TREŚCI:

Suplementy diety – co to takiego i dlaczego należy je stosować

Suplementy diety to środki spożywcze (w postaci olejów, syropów lub kapsułek) zawierające cenne dla organizmu substancje, takie jak np. witaminy i składniki mineralne, w skoncentrowanej formie.

W obecnych czasach suplementacja wydaje się koniecznością, ponieważ w dobie przetworzonej, niezdrowej żywności, trudno jest dostarczyć sobie z pożywienia wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ważne jest więc, aby wprowadzić do codziennej diety suplementy diety dobrane indywidualnie do swoich potrzeb (Czytaj też: Jaki suplement diety wybrać? – CalanOil).

Zasady prawidłowej suplementacji

Aby kompleksowo zadbać o swój organizm nie wystarczy jednak dobranie odpowiednich dla siebie suplementów diety. Ważny jest także sposób ich przechowywania oraz przyjmowania. 

Niektóre substancje zawarte w suplementach diety powinny być przyjmowane na czczo, a inne razem z posiłkiem. Część z nich lepiej brać przed snem, a część z samego rana. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Sprawdźcie podstawowe zasady dotyczące prawidłowego przyjmowania poszczególnych substancji wchodzących w skład suplementów diety.

Kiedy i jak zażywać suplementy diety?

W większości przypadków na opakowaniu danego suplementu powinien się znajdować opis dotyczący tego kiedy, w jaki sposób i w jakich dawkach przyjmować dany produkt. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływa na to jak szybko (i czy w ogóle) substancje zawarte w suplemencie diety wchłoną się do organizmu oraz czy ich działanie będzie efektywne.

Warto więc zwrócić uwagę na skład suplementu i biorąc go pod uwagę wyznaczyć odpowiednie pory i formy przyjmowania swoich kapsułek, olejów lub syropów.

1. Czym popijać suplementy?

Wszystkie suplementy (podobnie zresztą jak leki) powinny być łączone z odpowiednim napojem, który ułatwi i przyspieszy rozpuszczanie się produktu. W większości wypadków suplementy diety należy popijać niegazowaną wodą (przegotowaną, filtrowaną lub mineralną) w ilości około 200 ml. Wszystko dlatego, że woda jest niejako obojętna i nie wpływa ani na działanie ani na skład poszczególnych substancji.

Są jednak takie witaminy, które lepiej popić sokiem lub nawet mlekiem. 

 • Wit. D, K, E i A można zażyć razem z tłustą śmietaną lub olejem
 • Żelazo warto przyjmować razem z sokami zawierającymi witaminę C (sok z cytryny, pomarańczy, kiwi, mandarynki – Bromatologia_2012.indd (ptfarm.pl))

2. Jakie substancje można (a nawet należy) ze sobą łączyć?

 • Witaminę D z witaminami A, E, K oraz kwasami tłuszczowymi omega-3
 • Witaminę E z selenem, fosforem oraz witaminami B i C
 • Żelazo i laktoferynę
 • Witamina A z witaminami B, D, cynkiem i wapniem
 • Magnez i kapsaicynę

3. O jakich porach dnia zażywać suplementy?

Zasady dotyczące pory w jakiej należy przyjmować dany suplement również powinny znajdować się na opakowaniu produktu lub dołączonej do niego ulotki. 

 • Wit. z grupy B oraz żelazo (a także m.in. koenzym Q10) lepiej przyjmować rano, ponieważ mają działanie pobudzające, dodające energii i po ich zażyciu zaśnięcie może być utrudnione
 • Wit. D również należy zażywać rano, ponieważ może ona blokować produkcję melatoniny
 • Wit. C i kwasy omega-3 można suplementować przez cały dzień
 • Magnez, melatoninę, ashwagande lepiej przyjmować wieczorem, ponieważ mają one działanie kojące, relaksujące i uspokajające

W przypadku suplementów zalecanych trzy razy dziennie (tak jak w przypadku suplementu diety z kwasami omega-3 CalanOil®) należy je przyjąć rano, w południe i wieczorem.

Ogólnie suplementy diety należy brać wieczorem

4. Do posiłku czy na czczo?

Wszystko zależy od danej substancji. Są takie, które np. dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego lepiej przyjmować je do posiłku, ale są też takie, których zażycie razem z posiłkiem może powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 • Wit. A, D, E, K zanim trafią do krwi rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego dobrze jest przyjmować je z posiłkiem (najlepiej tłustym, zawierającym oliwę, avocado lub orzechy).
 • Wit. B9 również lepiej spożywać do posiłku, ale w przeciwieństwie do w/w witamin posiłek ten nie powinien być tłusty, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na wchłanianie.
 • Witaminy i minerały rozpuszczalne w wodzie należy przyjmować na czczo, co poprawi ich przyswajalność (C,B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B12, B5, PP, H, kwas foliowy)

Wybierając dla siebie suplement diety pamiętaj o tym, by stosować go zgodnie z zaleceniami! Takie zalecenia powinny znajdować się na produkcie, jeśli ich nie ma lepiej sięgnąć po inny suplement diety i mieć pewność, że jest będzie on przyjmowany bez szkody dla organizmu.

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023