tekstowa część logotypu CalanOil

Od jakiego wieku można przyjmować kwasy omega 3? Czy mogą brać je dzieci?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 powinny być podstawą suplementacji dla każdego z nas. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych ich dobroczynnego działania na praktycznie cały organizm. Decydując się na suplementację pojawia się jednak ważne pytanie: czy suplementy diety z kwasami omega-3 można podawać dzieciom? Podpowiadamy od jakiego wieku warto sięgnąć po omega3.

Kwasy omega 3 – niezwykły wpływ na ludzki organizm

Kwasy omega 3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, do których należą kwas linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). 

Są one niezbędne do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania organizmu, ale sam organizm nie jest w stanie ich wytworzyć – muszą więc zostać dostarczone z pożywieniema lub dzięki suplementacji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ kwasy omega wywierają niezwykle korzystny wpływ na organizm. To właśnie między innymi one odpowiadają za prawidłową pracę mózgu, serca, wpływają na układ krążenia, układ odpornościowy, poprawiają pamięć, koncentrację, obniżają ciśnienie tętnicze, spowalniają procesy starzenia się komórek, wzmacniają kości i stawy, zmniejszają ryzyko nowotworów, wpływają na wzrok, włosy, skórę i paznokcie.

Nic dziwnego, że specjaliści zalecają utrzymywanie tych kwasów na odpowiednim poziomie, dzięki czemu można się cieszyć dobrą formą i świetnym samopoczuciem.

Kto może przyjmować kwasy omega 3?

Po kwasy omega 3 powinni sięgać praktycznie wszyscy. Należy jednak pamiętać, że znajdują się one przede wszystkim w tłustych rybach morskich, takich jak np. śledź, makrela czy łosoś, oraz w niektórych olejach pochodzenia roślinnego, a jak powszechnie wiadomo nie są to produkty, które regularnie trafiają na nasze stoły. Dlatego, aby nie dopuścić do spadku poziomu kwasów omega 3 w organizmie należy wybrać odpowiednie suplementy diety, dzięki którym uda się uzupełnić niedobory tych ważnych składników.

Suplementacja kwasów omega 3 wskazana jest każdemu – niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia, stylu życia czy też uwarunkowań genetycznych. Dobierając suplement diety warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które mogą odpowiadać zapotrzebowaniom Twojego organizmu. 

Od jakiego wieku można przyjmować kwasy omega 3?

Skoro wiadomo już, że kwasy omega 3 mają korzystny wpływ na cały ludzki organizm warto zadać sobie pytanie: kiedy tak naprawdę można zacząć suplementację tych substancji? Osoby dorosłe nie powinny mieć żadnych obiekcji i bez zastanowienia powinny sięgnąć po suplementy. A jak to wygląda w przypadku najmłodszych dzieci?

Eksperci zalecają, by kwasy omega 3 wprowadzać do diety dziecka już pod momentu jej rozszerzania, czyli od około 6 miesiąca życia. Mowa tu przede wszystkim o kwasach zawartych w rybach i olejach. Jeśli chodzi o suplementację to również można ją stopniowo wprowadzać od 6. miesiąca życia, jednak z uwagi na formę suplementacji, np. duże kapsułki, ich przyjmowanie przez najmłodszych może być nieco utrudnione. Warto więc wybrać takie suplementy diety, które będą odpowiadać potrzebom najmłodszych.

Co więcej, wybierając odpowiedni produkt koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką lub zaleceniami producenta. Niektóre produkty mają bowiem zastrzeżenie, że powinno się je stosować dopiero po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia. 

Czytaj też: Jak długo można przyjmować kwasy omega 3?

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023