Gestoza – inaczej preeklampsja, stan przedrzucawkowy, czy zatrucie ciążowe – to niebezpieczne schorzenie, na które nie ma aktualnie dedykowanego leku. Najnowsze badania wykazują jednak, iż substancja zwana astaksantyną wykazuje szerokie pozytywne działanie, co może przyczyniać się do efektywnego zapobiegania oraz leczenia gestozy.
Stan przedrzucawkowy
To wieloukładowe zaburzenie obejmuje 5% wszystkich ciąż oraz około 18% ciąż bliźniaczych. Jest niezwykle niebezpieczne, zarówno dla matki, jak i płodu. Według statystyk, gestoza stanowi przyczynę około 15% zgonów ciężarnych kobiet rocznie.
Stan przedrzucawkowy może wystąpić już po 20. tygodniu ciąży. Jego objawy początkowo obejmują podwyższone ciśnienie tętnicze, obrzęki kończyn oraz bóle głowy – w późniejszym stadium pojawiają się również takie symptomy, jak m.in.:
- bóle w podbrzuszu i nadbrzuszu o rosnącej intensywności,
- zaburzenia wzroku,
- anemia, małopłytkowość,
- białkomocz,
- obrzęk płuc i zaburzenia oddychania (w ciężkim stanie nawet zespół ostrej niewydolności oddechowej),
- zaburzenia pracy organów wewnętrznych (m.in. nerek i wątroby),
- hipotrofia lub nawet śmierć płodu.
Czy da się zapobiegać gestozie?
Aby móc uniknąć jakiegokolwiek zagrożenia, warto zawsze w pierwszej kolejności poznać jego przyczyny. Tu jednak mamy nieco utrudnione zadanie, ponieważ przyczyny preeklampsji nie są jeszcze dokładnie poznane.
Wiele badań naukowych wykazuje, że zatruciu ciążowemu towarzyszy zmniejszenie ukrwienia łożyska spowodowane uszkodzeniem śródbłonka macicy przez stres oksydacyjny oraz stany zapalne.
Naukowcom nie udało się jeszcze opracować skutecznej strategii zapobiegania wczesnym etapom gestozy, a leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu objawów – np. obniżanie ciśnienia krwi, czy próbach zmniejszenia opuchlizny. Objawy zwykle ustępują zaraz po rozwiązaniu ale, istnieje jednak ryzyko przejścia gestozy w formę przewlekłą.
Astaksantyna – substancja, która daje nadzieję
Wykazano, że astaksantyna – jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, wyjątkowo skutecznie zwalcza reaktywne formy tlenu – wolne rodniki. Tym samym obniża poziom stresu oksydacyjnego i łagodzi stany zapalne.
Tym, co wyróżnia astaksantynę na tle innych przeciwutleniaczy, są jej inne, wyjątkowe właściwości, m.in.:
- zdolność do obniżenia ciśnienia krwi,
- obniżenie poziomu toksycznego dialdehydu malonowego we krwi,
- znaczne zwiększenie aktywności dysmutazy ponadtlenkowej – enzymu, którego główną rolą jest usuwanie szkodliwych wolnych rodników.
Wymienione powyżej, niespotykane dla innych przeciwutleniaczy właściwości, czynią astaksantynę substancją, która może bardzo efektywnie przyczynić się do zapobiegania stanom przedrzucawkowym.
Naturalne źródło astaksantyny
Ten silny przeciwutleniacz naturalnie występuje w pewnych gatunkach drożdży, bakterii, a także alg, które stanowią pożywienie organizmów żyjących w wodach morza arktycznego. Szczególnie wysokie stężenie naturalnej astaksantyny zaobserwowano u widłonogów z gatunku Calanus finmarchicus, z których uzyskiwany jest preparat CalanOil.
Dlaczego właśnie widłonogi? Okazuje się, że organizmy te produkują duże ilości astaksantyny, aby chronić się przed silnym, całodobowym promieniowaniem UV, na które są narażone podczas arktycznego lata.
Suplement diety CalanOil wytwarzany jest za pomocą opatentowanej, nowatorskiej technologii, dzięki której wysoka zawartość wysokoaktywnej astaksantyny jest w 100% naturalna. Ponadto, krótki cykl życiowy widłonogów (zaledwie roczny) sprawia, że nie akumulują one metali i toksyn środowiskowych. Dzięki temu, preparat CalanOil jest bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Na zakończenie przypomnijmy jednak, że przyjmowanie jakichkolwiek suplementów w czasie ciąży, a także w okresie karmienia, powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
fot. www.pexels.com
CalanOil © 2023