tekstowa część logotypu CalanOil

Czy suplementy diety… działają?

Jak powszechnie wiadomo, połączenie zbilansowanej diety z odpowiednią dawką aktywności fizycznej stanowi receptę na doskonałe samopoczucie. Czasem jednak, mimo najszczerszych chęci oraz zdrowych nawyków żywieniowych, w naszym organizmie pojawiają się niedobory. Warto wówczas rozważyć wdrożenie preparatów, które wspomogą nas w uzupełnieniu podaży brakujących nam substancji. Czym są i czy warto przyjmować suplementy diety? Dziś odpowiemy na te popularne pytania.

Suplementy diety – obalamy mity

Z czym kojarzą nam się suplementy diety? Na przestrzeni lat media rozpropagowały wizerunek „cudownej tabletki na wszystko”. Na zmęczenie, na nadwagę, na smutki. Na denerwującą teściową i szczekającego psa sąsiadów. Efekt natychmiastowy, satysfakcja gwarantowana. Obietnice niemożliwe do spełnienia. Z tego powodu, nierzadko możemy łapać się na tym iż samo pojęcie suplement diety budzi w nas nieufność, a czasem nawet niechęć. Nic w tym dziwnego, gdy każdego dnia niemal prześladują nas powtarzające się reklamy, na których widok wywracamy oczami i zmieniamy kanał w telewizorze.

Jest to oczywiście całkowicie fałszywy wizerunek suplementów diety. Nie ma tabletki na wszystko, a co więcej – bardzo niebezpiecznie jest w to wierzyć. Nasuwa się zatem pytanie, czy suplementy diety działają? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej, jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Czym zatem są suplementy diety?

Na początku warto przypomnieć o niezwykle istotnym rozgraniczeniu – suplement diety to NIE to samo, co lek (choć niektóre suplementy faktycznie posiadają status leku). Celem suplementu nie jest zatem leczenie. Jego prawdziwa rola zawarta jest już w samej nazwie – supplementum w języku łacińskim oznacza dodatek, uzupełnienie. Jak sugeruje drugi człon nazwy, są to wszystkie preparaty, których cel stanowi uzupełnienie stosowanej przez nas diety o te składniki, których nie dostarczamy z pożywieniem (lub dostarczamy je w zbyt małej ilości).

Czy zatem właściwe będzie zadane wcześniej pytanie o to, czy suplementy diety działają? Cóż, jeżeli oczekujemy od nich wyłącznie tego, co leży w zakresie ich prawdziwej roli – czyli uzupełnienia naszych niedoborów – odpowiedź będzie zawsze twierdząca.

Rodzaje suplementów diety

Suplementy diety to skoncentrowane źródła cennych substancji – mikro- i makroelementów, witamin, minerałów, aminokwasów, tłuszczy, enzymów. Występują pod postacią kapsułek, pastylek, rozpuszczalnych proszków, czy też płynów. Ze względu na zastosowanie, możemy podzielić je następująco:

  • suplementy zawierające jeden składnik aktywny – np. witaminę C, magnez, czy wapń;
  • preparaty zawierające kompleks składników skomponowanych z myślą o konkretnym zadaniu lub zadaniach – np. uzupełnienie kilku niedoborów, pomoc w utrzymaniu prawidłowej funkcji układu nerwowego, czy profilaktyce skutków stresu. Dobrym przykładem będą tu także m.in. suplementy na pamięć i koncentrację.

Możemy również dokonać innego podziału suplementów diety – np. ze względu na zawarte substancje aktywne. Dobrym przykładem jest tutaj CalanOil®, którego głównym składnikiem jest naturalny olej morski pozyskiwany z widłonogów arktycznych, będący bardzo efektywnym źródłem kwasów omega-3 – i nie tylko.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim – wybierając suplement diety dla siebie, pamiętajmy o tym, aby preparat bazował na naturalnych składnikach aktywnych. Im mniej dodatków chemicznych (np. konserwantów), tym lepiej.

Pamiętajmy, że niektóre składniki aktywne występujące w suplementach diety niekoniecznie dobrze współdziałają z przyjmowanymi przez nas medykamentami. Jeśli zatem np. zmagamy się z chorobą przewlekłą i stale przyjmujemy konkretny lek – jeszcze przed zakupem sprawdźmy, czy możemy bezpiecznie łączyć go z suplementem.

Na zmniejszenie lub zwiększenie przyswajania składników odżywczych znaczący wpływ mogą mieć także produkty spożywcze. Przykładowo – kapusta kiszona, cytryna i nać pietruszki są, ze względu na wysoką zawartość witaminy C, zalecane podczas suplementacji preparatami zawierającymi żelazo. Ważne jest również, czym popijemy preparat – unikajmy czarnej herbaty, czy soków owocowych. Zamiast nich niemal zawsze powinniśmy wybrać wodę.

Gdy wybraliśmy już suplement, stosujmy go zgodnie z zaleceniami producenta – najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po posiłku. Dzięki temu składniki odżywcze zawarte w preparacie lepiej się wchłoną. Nie przekraczajmy dziennej porcji zalecanej do spożycia, ponieważ substancje aktywne – jak zresztą wszystko na tym świecie – w nadmiarze mogą nam zaszkodzić.

Bibliografia:

Stępień K. A., Niewiarowski J., Harasimiuk A., Powszechność suplementów diety a zagrożenia związane z ich stosowaniem, Biul. Wydz. Farm. WUM, 2019, 9, 51-59

Jarosz M., Dzieniszewski J., Uważaj co jesz gdy zażywasz leki. Interakcje między żywnością, suplementami diety a lekami, PZWL, 2007

https://ncez.pzh.gov.pl/informacje-dla-producentow/suplementy-diety/

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023