„Gdzie ja znowu zapodziałem te klucze?” „Po co weszłam do tego pokoju?”, Jak mogłem zapomnieć portfela wychodząc do pracy?” – te pytania często pojawiają się w Twoich myślach? Bardzo możliwe, że nadszedł czas, by uzupełnić swoją codzienną dietę w suplementy poprawiające koncentrację i pamięć. W naszym materiale podpowiadamy, z czego można skorzystać, by pamiętać o codziennych drobiazgach.
Wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na koncentrację i pamięć
Badania jednoznacznie potwierdzają, że regularne spożywanie ryb oraz olejów rybnych pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Ich korzystne działanie widoczne jest już przy spożyciu raz w tygodniu.
Skąd dobroczynny wpływ rybiego oleju? Zawiera on kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). Te odgrywają kluczową rolę w strukturze i funkcjonowaniu mózgu, przez co te właśnie składniki odżywcze są szalenie istotne w zwalczaniu zaburzeń poznawczych. Dostępne w CalanOil produkty z omega-3 zawierające wyciąg z widłonoga arktycznego zawierają również EPA oraz DHA, dzięki czemu mogą być powodzeniem stosowane jako suplementy wspomagające koncentrację.
Działanie kwasów omega-3 na pamięć i koncentrację
Jak stwierdza dr Puja Agarval, epidemiolog żywienia i adiunkt medycyny wewnętrznej w Rush University Medical Center w Chicago, istnieją dowody na to, że spożycie ryb wiąże się z niższym tempem spadku jakości pamięci w czasie, a także z niższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. W badaniu opublikowanym w maju 2018 r. przeanalizowano dane od ponad 20 tysięcy badanych. Wynikało z niego, że osoby starsze, które spożywały 4 lub więcej porcji ryb tygodniowo, doświadczyły mniejszej utraty pamięci w przedziale 4 do 9 lat obserwacji w porównaniu z osobami, które zazwyczaj spożywają mniej niż 1 porcję tygodniowo. Ma to odpowiadać posiadaniu mózgu o cztery lata młodszego. Istnieją też badania, które dowodzą, że większe spożycie produktów o pochodzeniu morskim zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Ważne jest, aby pamiętać, że dotychczasowe badania sugerują, iż jedzenie ryb wspiera pamięć i ośrodki myślenia w mózgu, mówi Agarval. Jeśli chodzi o suplementy z olejem rybim, dotychczasowe badania nie wykazały korzyści wynikających z ich spożywania pod względem spowolnienia utraty funkcji poznawczych lub zapobiegania chorobie Alzheimera.
Wpływ kwasów omega-3 na funkcjonowanie mózgu
Kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju mózgu na wszystkich etapach życia. EPA i DHA wydają się odgrywać ważną rolę w rozwoju mózgu dziecka. Te właśnie kwasy tłuszczowe są również niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu przez całe życie. Występują obficie w błonach komórkowych komórek mózgowych-neuronów, gwarantując szybkość i precyzję sygnałów przesyłanych między nimi. Kiedy zwierzęta są na diecie dietą pozbawionej kwasów tłuszczowych omega-3, ilość DHA w ich mózgach zmniejsza się czego skutkiem jest wyraźna tendencja do pojawiania się deficytów w uczeniu się i zapamiętywaniu.
U osób starszych niższy poziom DHA we krwi wiąże się z mniejszym rozmiarem mózgu, co jest oznaką przyspieszonego starzenia się tego organu. Dlatego szczególnie ważne jest , aby upewnić się, że w diecie seniora podawana jest wystarczająca ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Tylko wtedy mamy szansę uniknąć niektórych przykrych konsekwencji neurologicznych nieuchronnego dla nas wszystkich procesu starzenia.
Kiedy warto włączyć do diety suplementy wspomagające koncentrację?
Opierając się na aktualnych badaniach, należy rozważyć przyjmowanie oleju z ryb, jeśli w danym okresie potrzebna jest nam zwiększona uwaga. Suplementy wspomagające koncentrację mogą korzystnie wpłynąć na nasz organizm podczas przygotowania do egzaminów lub w trakcie pisania prac dyplomowych.
Jak odpowiednio przyjmować suplementy z kwasami omega-3?
Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących tego, ile kwasów omega-3 z oleju rybiego należy przyjmować, aby zobaczyć korzyści w funkcjonowaniu mózgu oraz w zdrowiu psychicznym. Ilości podawane w badaniach różniły się między sobą w zależności od studium.
Dawkowanie
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ustaliła bezpieczną górną granicę spożycia suplementów kwasów tłuszczowych omega-3 na 3000 mg dziennie. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił swoje zalecenia nieco wyżej, na nie więcej niż 5000 mg dziennie. Codzienna suplementacja 1000-2000 mg kwasów tłuszczowych omega-3 o pochodzeniu morskim jest bardzo dobrym rozwiązaniem na start. Jak widać, jest to ilość znacznie poniżej dziennego limitu.
Skład
Bardzo ważne jest, aby uważnie czytać etykiety podczas oceny suplementów zawierających kwasy omega-3. Kapsułka 1000 mg suplementu może, w zależności od konkretnego produktu, zawierać mniej niż 500 mg rzeczywistych kwasów tłuszczowych omega-3.
Kontakt z lekarzem
Przed rozpoczęciem suplementacji kwasami tłuszczowymi omega-3, dobrze jest skontaktować się ze swoim lekarzem i omówić z nim tę decyzję. Ze względu na obserwowany czasem wpływ na krzepnięcie krwi, jest to szczególnie ważne w trakcie przyjmowania leków rozrzedzających krew lub przed zbliżającą się operacją.
Bibliografia:
Kopeć M., Głąbowski D., Mazurek-Mochol M., Pawlik A., Znaczenie kwasów omega-3 i oleju rybnego w diecie, [w:] Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, nr 4, t. 49, 2016, s. 801-808
fot. congerdesign / www.pixinio.com
CalanOil © 2023