tekstowa część logotypu CalanOil

Czym popijać suplementy diety?

Regularna suplementacja jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że działanie suplementów diety w dużej mierze uzależnione jest od sposobu ich przyjmowania. 

To czym je popijesz może mieć wpływ na skuteczność ich oddziaływania na Twój organizm. Dlatego lepiej nie sięgać po pierwszy lepszy napój znajdujący się w zasięgu Twojej ręki. Jeśli chcesz mieć pewność, że suplement zadziała jak należy zwróć uwagę na to czym należy go popić.  

Odpowiedni napój – dlaczego to takie ważne?

Suplementy diety przyjmowane są po to, by uzupełnić ewentualne niedobory ważnych dla organizmu składników odżywczych, witamin i minerałów. 

Jak udowodniły badania, niezwykle ważne jest to czym popijesz swoją kapsułkę, drażetkę, fiolkę, itp. Część osób wciąż błędnie sądzi, że wystarczy sięgnąć po jakikolwiek napój, który ułatwi przełknięcie kapsułki lub zniweluje zdarzający się czasem nieprzyjemny smak. Są też tacy, którzy nie mają problemów z przełykaniem i w ogóle nie popijają suplementów. To duży błąd. Dlaczego?

Od tego czym popijesz suplement diety zależy to jak szybko (i czy w ogóle) zawarte w nim substancje zostaną wchłonięte do organizmu. Połączenie z odpowiednim napojem ułatwi i przyspieszy rozpuszczenie się produktu i właściwe wchłonięcie z przewodu pokarmowego. 

To nie koniec, bo zdarza się, że niektóre substancje wchodzą w interakcje z określonym napojem wywołując niekorzystne skutki. Nieprawidłowe popijanie może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, lub, w najlepszym wypadku, zniweluje korzystne działanie suplementu. 

Odpowiednie popijanie nie tylko ułatwi przełykanie, ale też pozwoli składnikom zawartym w suplementach na lepsze rozpuszczenie się i przyswojenie ich przez organizm.

Czym najlepiej popijać suplementy?

Suplementy diety powinno się popijać WODĄ! Niegazowaną, przegotowaną lub mineralną w ilości około 200 ml (niepełna szklanka). Mniejsza ilość mogłaby nie wspomóc prawidłowego rozpuszczenia się substancji w organizmie.

Najlepiej, aby woda miała temperaturę pokojową. Zbyt zimna może doprowadzić do zapalenia gardła, a gorąca może nie tylko podrażnić jamę ustną i gardło, ale także zmniejszyć skuteczność działania suplementu niszcząc niektóre jego składniki.

Czym NIE WOLNO popijać suplementów?

Skoro już wiesz z czym można, a nawet powinno się przyjmować suplementy diety zwróć uwagę na to z jakimi napojami w żadnym wypadku nie powinno się ich łączyć. Mogą one bowiem nie tylko opóźniać lub minimalizować procesy wchłaniania się danej substancji do organizmu, ale także powodować jej niekorzystne działanie.

  • Sok grejpfrutowy – zawiera furanokumarynę i flawonoidy, które wpływają na metabolizm poszczególnych substancji. To z kolei ma dwojakie działanie: z jednej strony do krwioobiegu trafia mniejsza ilość składników suplementu, a z drugiej strony ich działanie zostaje znacząco wzmocnione.  
  • Herbata – ze względu na zawartą w niej taninę może wchodzić w interakcje z różnego rodzaju substancjami wzmacniając bądź umniejszając ich działanie. Czarna herbata zwiększa też ciśnienie krwi i przyspiesza tętno, a zielona dodatkowo obniża krzepliwość krwi. Popijania herbatą nie zaleca się w szczególności osobom suplementującym żelazo. 
  • Kawa – kofeina zawarta w kawie może zmniejszać wchłanianie suplementów i obniżać lub całkowicie niwelować ich skuteczne działanie.
  • Mleko – powinno się zachować przynajmniej dwugodzinny odstęp pomiędzy przyjęciem suplementów diety a spożyciem produktów mlecznych, ponieważ  mleko zobojętnia sok żołądkowy, co ma wpływ na wchłanianie substancji.
  • Alkohol – to substancja toksyczna, którą należy ograniczać niezależnie od przyjmowanych suplementów bądź leków. 
  • Słodkie, gazowane napoje, w tym napoje typu energy drink – zawierają dużą ilość cukru taurynę oraz kofeinę, która obniża wchłanianie substancji odżywczych przez organizm.

Podsumowując, suplementy diety (podobnie zresztą jak leki) powinno się popijać wodą, chyba, że producent zaleca inaczej – informacje na ten temat powinny się znaleźć na opakowaniu produktu bądź na dołączonej do niego ulotce. 

Pamiętaj też o wyborze odpowiedniego suplementu diety, dopasowanego do swoich potrzeb, i dowiedz się jakie suplementy można, a jakich nie wolno łączyć: Czy suplementy diety można ze sobą łączyć? – CalanOil® – Kwasy Omega 3 – 3 generacji

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023