tekstowa część logotypu CalanOil

Zwalczaj stres po mistrzowsku! Kilka strategii

Intensywny i dynamiczny tryb życia wiąże się z wieloma pozytywami, jednak niesie ze sobą również wiele zagrożeń. Jednym z nich jest wszechobecny stres, od którego w dzisiejszym świecie praktycznie nie da się uciec. Istnieją jednak metody, które pomagają radzić sobie z nim iście po mistrzowsku! Dzisiaj przedstawimy kilka z nich.

Wszechobecny stres… jak sobie z nim radzić?

O samym stresie pisaliśmy już kilkakrotnie, jednak przypomnijmy, kiedy można powiedzieć, że jesteśmy na niego narażeni. Choć samym stresorów nauka wymienia bardzo wiele, w ogromnym skrócie możemy powiedzieć, że jego przyczyna tkwi w długotrwale utrzymującym się napięciu psychicznym bądź emocjonalnym.

Napięcie to może wynikać z wielu czynników. Może właśnie szykujemy się do rozpoczęcia nowego projektu, w trakcie którego będziemy musieli nauczyć się kilku nowych narzędzi lub nabyć jakieś umiejętności – i nie jesteśmy pewni, jak sobie z tym wyzwaniem poradzimy. Może właśnie straciliśmy pracę i jedyne źródło dochodów. A może często kłócimy się z partnerem lub innym członkiem rodziny, przez co każdego dnia czujemy napięcie wszystkich mięśni naszego ciała (więcej na temat skutków stresu napisaliśmy w artykule: Jak nasz mózg reaguje na stres?).

Gdziekolwiek tkwi przyczyna – na wszystko jest sposób. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma strategiami zwalczania stresu. Jak sobie z nim radzić?

Przyjrzyj się swojemu stresowi

Aby pokonać jakiegokolwiek przeciwnika, najpierw trzeba go poznać. Jak to zrobić w przypadku stresu?

  • Spróbuj zlokalizować napięcia w swoim ciele.
  • Sprawdź, na jaki konkretnie bodziec Twoje ciało tak reaguje.
  • Przyjrzyj się swoim myślom – może sam generujesz presję, z którą się zmagasz? Może wymagasz od siebie zbyt wiele, stając się swoim własnym krytykiem?
  • Myśl o sobie z czułością i wyrozumiałością.
  • Zapoznaj się z podstawowymi relaksacyjnymi ćwiczeniami oddechowymi.
  • Zafunduj sobie profesjonalny masaż.
  • Pospaceruj po lesie lub pomedytuj w spokojnym miejscu.

Wprowadź aktywność fizyczną

Jedną z najskuteczniejszych strategii wspomagających walkę ze stresem jest łagodzenie napięcia nerwowego za pomocą ćwiczeń fizycznych. Warto zapisać się na siłownię, basen, squasha, zacząć biegać lub ćwiczyć w domowym zaciszu. Ciekawą propozycją jest również joga.

Wzbogać swoją dietę w produkty specjalne

Wiele osób w okresie dużego napięcia nerwowego może mieć skłonność do „zajadania” stresu… lub wręcz przeciwnie – traci apetyt. Warto wówczas nie tylko pamiętać o zdrowej, zbilansowanej diecie, ale także wzbogacić ją o źródła substancji, które wspomagają organizm w walce ze stresem. Należą do nich m.in. magnez, witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3, których optymalną porcję można znaleźć w suplemencie CalanOil®, który zawiera dodatkowo astaksantynę – najsilniejszy naturalny przeciwutleniacz, podnoszący odporność organizmu na stres oksydacyjny.

Odpowiednia dawka snu

Podobnie, jak w przypadku odżywiania – podczas, gdy część osób reaguje na stres zwiększonym zapotrzebowaniem na sen, wiele osób skarży się na bezsenność. Ilość przespanych godzin w ciągu dnia warto oczywiście wyważyć i skupić się na tym, aby sen był jak najbardziej efektywny.

Zarówno w sytuacji, gdy stres nas wyczerpuje i odbiera całą energię, jak również wtedy, gdy z powodu zwiększonego napięcia nie możemy spać – warto zadbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3. Oprócz tego, pamiętajmy o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – spacer przed snem to znakomity pomysł. Warto też przewietrzyć sypialnię.

Wypróbuj moc ziół 

Jednym ze sposobów na rozluźnienie się w okresie napięcia nerwowego jest spożywanie ziołowych naparów. Kojące i uspokajające działanie cechuje m.in. melisę oraz lawendę. Filiżanka naparu może z powodzeniem zastąpić napoje zawierające kofeinę, która niepotrzebnie nas pobudzi, zwiększając napięcie zamiast je niwelować. Co więcej, olejek lawendowy znakomicie spisze się w trakcie wieczornej kąpieli, pomagając nam się zrelaksować.

Zrób dla siebie coś miłego

Czasem zwiększone odczuwanie napięcia wiąże się z faktem, iż… całkowicie o sobie zapomnieliśmy. Jeśli na piedestale stawiamy wciąż pracę, kolejne projekty, nowe wyzwania lub potrzeby naszych bliskich, warto to zmienić. Jeżeli z trudem przypominamy sobie, kiedy po raz ostatni zrobiliśmy coś wyłącznie dla siebie – pora nadrobić zaległości i zaprosić samego siebie do kina lub na spacer. Zastanówmy się, na co mamy ochotę, a potem spełnijmy tę zachciankę. Kupmy sobie prezent. Pozwólmy sobie na chwilę przyjemności – kąpiel z pianą, nowa książka, a może… pudełko czekoladek?

Kilka słów na zakończenie

Niezależnie od tego, gdzie leży przyczyna naszego codziennego napięcia – zawsze warto zastosować co najmniej jedną strategię, która pomoże nam w złagodzeniu odczuwanych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że choć czasem nadmierne odczuwanie stresu wynika z naszej natury (niektórzy są po prostu dużo bardziej podatni na stres i będą go czuć nawet gdy nie ma ku temu powodów) – gdy przyczyna jest poważna i jesteśmy ją w stanie fizycznie wyeliminować, warto również taki krok rozważyć.

Zdarza się bowiem, że powodem codziennego stresu są np. toksyczne osoby w naszym otoczeniu – narcystyczny mąż, apodyktyczny szef, czy też agresywny sąsiad… lub wręcz kombinacja tych czynników. W takim przypadku picie ziołowych naparów oraz medytacja może przynieść wyłącznie chwilową ulgę – jednak nasze działania powinny oprzeć się na konkretnych działaniach, np. na ograniczeniu kontaktu z takimi osobami… lub przynajmniej opracowaniu specjalnej strategii wraz z wykwalifikowanym psychoterapeutą.

Bibliografia:

Tomiyama A. J., Stress and obesity. Annual review of psychology, 70, 2019, 703-718

Russell G., & Lightman S., The human stress response, Nature Reviews Endocrinology, 15(9), 2019, 525-534

Folkman S., Stress: appraisal and coping. In Encyclopedia of behavioral medicine (pp. 2177-2179). Cham: Springer International Publishing, 2020

Ali F. F., Rifaai R. A., Preventive effect of omega3 fatty acids in a rat model of stressinduced liver injury. Journal of Cellular Physiology, 234(7), 2019, 11960-11968

Yonezawa K., Kusumoto Y., Kanchi N., Kinoshita H., Kanegae S., Yamaguchi N., Ozawa H., Recent trends in mental illness and omega-3 fatty acids. Journal of Neural Transmission, 127(11), 2019, 1491-1499

Mayyas F., Alsaheb A., Alzoubi K. H., The role of fish oil in attenuating cardiac oxidative stress, inflammation and fibrosis in rat model of thyrotoxicosis. Heliyon, 5(12), 2019, e02976

Adwas A. A., Elsayed A., Azab A. E., Quwaydir F. A., Oxidative stress and antioxidant mechanisms in human body. J. Appl. Biotechnol. Bioeng, 6(1), 2019, 43-47

fot. magro_kr / www.flickr.com

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023