Mówi się, że alergie to plaga XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WAO) na różnego rodzaju schorzenia alergicznie cierpi nawet około 40% całej populacji. W Polsce dotyczą one ponad 12 milionów osób, z czego około 8 milionów zmaga się z nieżytem nosa, a 4 miliony z astmą. A statystyki te rosną praktycznie z roku na rok.
Czym właściwie jest alergia?
Alergia, czyli inaczej uczulenie, to nadmierna, patologiczna odpowiedź układu odpornościowego na występujące w środowisku substancje lub związki, które organizm uznaje za obce chociaż w normalnych warunkach powinien je ignorować. Te substancje określane są mianem alergenów.
Organizm osoby uczulonej, w przypadku pierwszego zetknięcia się z alergenem, rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał, które w sposób zintensyfikowany uwalniane są przy każdym następnym kontakcie z daną substancją. To z kolei wywołuje szereg niepożądanych i nieprzyjemnych dolegliwości alergicznych.
Rodzaje alergii
- Alergia pokarmowa – uczulenie na różnego rodzaju pokarmy, najczęściej mleko krowie, orzechy, owoce cytrusowe, kakao czy niektóre przyprawy.
- Alergia kontaktowa – to alergia skórna pojawiająca się w przypadku bezpośredniego zetknięcia się alergenu ze skórą. Najczęściej uczulają kosmetyki, barwniki, tworzywa sztuczne oraz metale lub ich stopy zawierające nikiel, chrom czy kobalt.
- Alergia wziewna – wywołują ją substancje znajdujące się w powietrzu. Uczulać może kurz, pyłki drzew i traw, sierść zwierząt oraz pleśń. Rodzaje i charakterystyka alergii – Proximum
- Alergia iniekcyjna – reakcję alergiczną wywołują leki, zarówno podane dożylnie jak i doustnie. Może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. 4 główne rodzaje alergii – INTER-MED
- Alergia na jad – wywołana przede wszystkim przez jad owadów z rzędu błonkoskrzydłych (pszczół, trzmieli, os, szerszeni) oraz mrówkowatych.
Na co zwrócić uwagę, czyli objawy alergii
Uczulenia, w zależności od tego jakim czynnikiem zostały wywołane, mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości. Do najczęstszych należą:
- Nudności, wymioty, wypryski skórne, duszności, pokrzywka, świąd, obrzęk jamy ustnej i krtani, biegunka, zaparcia, ból brzucha, zaparcia, kolki – alergia pokarmowa
- Wypryski skórne, rumień, obrzęk, grudki, pęcherze, świąd, rany – alergia kontaktowa
- Katar i zapchany nosa, kichanie, łzawienie i pieczenie oczu, zapalenie spojówek, kaszel, duszności, infekcje górnych dróg oddechowych prowadzące do astmy – alergia wziewna
- Obrzęk, bolesność, zaczerwienienie, świąt, wstrząs anafilaktyczny – alergia na jad.
W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy udać się do specjalisty celem postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia.
Silne reakcje organizmu na poszczególne alergeny mogą wymagać natychmiastowej interwencji medyków i podania leków przeciwhistaminowych.
Mam alergię! Co robić?
Pierwszym krokiem w przypadku leczenia alergii jest określenie jej rodzaju i czynnika, który ją wywołuje. Lekarz dermatolog, przeprowadzając badania i testy, stwierdza na co pacjent jest uczulony, a następnie dobiera odpowiednie leki lub terapię odczulającą.
Najlepszym sposobem poradzenia sobie z uczuleniem byłoby wyeliminowanie czynnika uczulającego. I o ile jest to wykonalne w przypadku alergii pokarmowych (można np. zrezygnować z jedzenia orzechów włoskich czy z picia mleka), o tyle w przypadku alergii wziewnej lub uczulenia na jad może być to dużo trudniejsze.
Niezwykle ważna jest więc odpowiednia profilaktyka i podjęcie kroków, które mogą zapobiec lub zniwelować uczulenie. Ogromne znaczenie dla rozwoju alergii u dzieci ma m.in. to jak odżywia się kobieta w ciąży. Specjaliści podkreślają też niezwykle ważną rolę karmienia piersią – mleko matki, zawiera cenne substancje odżywcze, które mogą zapobiegać rozwojowi alergii u dzieci, jak również w okresie późniejszym.
Wbrew powszechnym opiniom dzieciom (zdrowym!) nie należy ograniczać kontaktu z substancjami potencjalnie alergizującymi. Powinny one np. mieć styczność ze zwierzętami. W ten sposób ich organizm będzie miał szansę stopniowo wyszkolić odpowiednio reagujący wypracować sobie własny system obronny.
Kwasy omega-3 pomogą w walce z alergią
To co jemy w przypadku alergii ma ogromne znaczenie. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych może w realny sposób przyczynić się do zmniejszenia skutków alergii lub zapobiec jej wystąpieniu.
Nieocenioną rolę pełnią w tej kwestii nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, magnez oraz cynk. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Linköping Uniwersity w 2016 roku wysokie stężenie kwasów omega-3 w mleku matki miało wpływ na brak późniejszych alergii u dzieci karmionych piersią przynajmniej przez pół roku. Wszystko dlatego, że kwasy omega-3 wspierają układ immunologiczny oraz wykazują działanie przeciwzapalne. Zmniejszają tym samym ryzyko wystąpienia alergii skórnych (w tym atopowego zapalenia skóry) oraz astmy.
To oznacza, że produkty bogate w kwasy omega-3 powinny się regularnie pojawiać w codziennej diecie. Warto więc zapoznać się z tym jak powinna wyglądać dieta bogata w kwasy omega-3 .
Niezbędna jest też suplementacja kwasów omega-3, aby mieć pewność, że zostaną one dostarczone do organizmu w odpowiedniej ilości. Dotyczy to zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Czytaj też: Czy warto stosować suplementy diety? | CalanOil®
fot. Petr Kratochvil / www.publicdomainpictures.net
CalanOil © 2023