tekstowa część logotypu CalanOil

Jak dobrać suplementy do swoich potrzeb?

Życie w XXI wieku bywa niełatwe – ciągle za czymś gonimy, nieustannie się spieszymy i niemalże nigdy nie mamy na nic czasu. Również czasu dla siebie! Z tego powodu, możemy być o wiele bardziej podatni na wypalenie zawodowe, czy też choroby takie jak, depresja. Jak temu zaradzić? Oczywiście – zdrową i dobrze zbilansowaną dietą, która potrafi często czynić cuda. W dobie wielkiego pośpiechu, to że staramy się uzupełniać naszą dietę w brakujące składniki odżywcze, jest zjawiskiem zdecydowanie pozytywnym. Dzisiaj podpowiemy, jak to robić prawidłowo i bezpiecznie.

Zdrowie w pigułce – jak dobrać suplementy? 

Zacznijmy od najważniejszej kwestii. Odnosząc się do etymologii słowa suplement, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dodatek” – pamiętajmy, aby właśnie w taki sposób podchodzić do tego typu preparatów. Każdy suplement diety powinien być niczym więcej, jak tylko dodatkiem do zdrowej, odpowiednio zbilansowanej, rozsądnej pod kątem zawartości kalorycznej, jednym słowem dopasowanej do naszych potrzeb diety! Jest to ogromnie ważne, ponieważ potraktowanie preparatów dostępnych w aptece (i nie tylko) jako zamienników elementów składających się na zdrowy styl życia, może skończyć się dla nas nie najlepiej.

Zapamiętajmy, że żaden, nawet najlepszy suplement nie zastąpi nam codziennej aktywności fizycznej oraz opisanej powyżej zdrowej diety. Może być do nich wyłącznie dodatkiem i nie myślmy o nim w kategorii „zdrowia w pigułce” – jak przekornie napisaliśmy w podtytule.

Skoro znamy już informacje wstępne, możemy przejść do meritum. Jak dobrać suplementy diety do naszych potrzeb?

Przede wszystkim zacznijmy od uważnego przyjrzenia się naszemu jadłospisowi. Czego w nim brakuje? Jakich mikro – i makroelementów spożywamy najmniej? Czy jesteśmy w stanie uzupełnić te ilości poprzez samą tylko zmianę diety, czy powinniśmy jednak zdecydować na wzbogacenie jadłospisu poprzez dodanie suplementu diety?

Chwila zastanowienia i odpowiedzenie na te pytania pomoże nam określić, czego na ten moment potrzebujemy najbardziej.

Aktualny stan zdrowia pod lupą

Jeśli już przyjrzeliśmy się uważnie naszej obecnej diecie, warto w międzyczasie wybrać się na badania. Absolutną podstawą, wręcz koniecznością, jest regularna morfologia krwi – raz w roku możemy rozważyć nawet w wersji rozszerzonej, wraz ze wszystkimi parametrami (w tym m.in. określenie poziomu glukozy przed spożyciem posiłku).

Oprócz morfologii warto wykonać jonogram, a także sprawdzić stężenie poszczególnych witamin i minerałów w osoczu krwi. Dzięki temu będziemy doskonale zorientowani, czego może brakować w naszej diecie.

Gdy już zapoznamy się z wynikami i zauważymy wyraźne braki pewnych substancji – warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Możliwości są dwie. Albo spożywamy zbyt małą ilość produktów, które dostarczają nam tych substancji w naturalny sposób… albo wybieramy nieefektywne źródła. W obu sytuacjach również mamy przed sobą dwa rozwiązania: szukamy innych źródeł wśród produktów spożywczych – lub decydujemy się na suplement diety.

Dopasowywanie suplementów w praktyce

Wiemy już, czego potrzebuje nasz organizm i zdecydowaliśmy się dostarczyć mu te substancje za pomocą wybranego preparatu. Co dalej? Jeśli nie mamy zbyt dużego rozeznania w temacie suplementacji, możemy poczuć się nieco bezradni – dziś na rynku suplementów diety jest tak wiele rozmaitych propozycji, iż niemożliwością wydaje się nam wybranie jednego, skutecznego środka, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Problem polega na tym, że ostatnią rzeczą, której sobie życzymy jest tracenie czasu na żmudne poszukiwania.

Zatem jak dobrać suplementy diety tak, aby zawsze odnieść w tej materii sukces?

  • Nie słuchaj reklam – zaufaj nauce!
  • Poszukaj opinii zadowolonych użytkowników.
  • Słuchaj swojego ciała.

 

Stosując te trzy zasady równocześnie, wybierzesz dobry preparat, który będzie Ci służył. Zacznijmy od tego, by zawsze ufać dowodom naukowym. Nigdy nie sięgajmy po suplement, co do którego mamy jakiekolwiek wątpliwości. Jeżeli nie możemy znaleźć opracowań naukowych potwierdzających jego skuteczność w badaniach klinicznych – nie podejmujmy ryzyka.

Warto zaufać w szczególności preparatom, które – tak jak CalanOil® – są owocem wieloletnich badań i powstawały pod okiem specjalistów, a każda informacja na temat pozytywnych skutków jego stosowania ma swoje pokrycie w skrupulatnie przeprowadzonych badaniach klinicznych lub przedkliniczych.

Jeżeli dany preparat spełnia ten wymóg – dopiero teraz kolejnym krokiem może być sprawdzenie, jakie opinie na jego temat mają użytkownicy. Jednak kluczowe jest to, jak na dany suplement zareaguje nasz organizm. W trakcie przyjmowania jakiegokolwiek preparatu, obserwujemy bacznie swoje ciało i uważnie go słuchamy. Jest to klucz do sukcesu.

A zatem – jak dobrać suplementy diety do naszych potrzeb?

  • Przyglądamy się naszej aktualnej diecie i sprawdzamy, czy brakuje w niej jakichkolwiek substancji odżywczych.
  • Wykonujemy kompleksowe badania krwi, których wyniki wskażą jednoznacznie, czy borykamy się z niedoborami.
  • Gdy już wiemy, spożycie których substancji powinniśmy uzupełnić – modyfikujemy dietę lub decydujemy się na suplement.
  • Przed zakupem suplementu diety sprawdzamy, czy powstał pod okiem naukowców i czy został przebadany klinicznie.
  • Sprawdzamy opinie użytkowników.
  • Lecz najważniejsze jest to, by zawsze słuchać swojego ciała – to ono dysponuje największą mądrością.

Bibliografia:

Hu, Y., Hu, F. B., & Manson, J. E. (2019). Marine omega3 supplementation and cardiovascular disease: an updated metaanalysis of 13 randomized controlled trials involving 127 477 participants, Journal of the American Heart Association, 8(19), e013543

Heshmati J., Morvaridzadeh M., Maroufizadeh S., Akbari A., Yavari M., Amirinejad A., et al., Omega-3 fatty acids supplementation and oxidative stress parameters: A systematic review and meta-analysis of clinical trials. Pharmacological research, 149, 2019, 104462

de Boer I. H., Zelnick L. R., Ruzinski J., Friedenberg G., Duszlak J., Bubes V. Y., et al., Effect of vitamin D and omega-3 fatty acid supplementation on kidney function in patients with type 2 diabetes: a randomized clinical trial, Jama, 322(19), 2019, 1899-1909

Sepidarkish M., Morvaridzadeh M., Akbari-Fakhrabadi M., Almasi-Hashiani A., Rezaeinejad M., et al., Effect of omega-3 fatty acid plus vitamin E Co-Supplementation on lipid profile: A systematic review and meta-analysis, Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews, 13(2), 2019, 1649-1656

Rolland Y., Barreto P. D. S., Maltais M., Guyonnet S., Cantet C., Andrieu S., Vellas, B., Effect of long-term omega 3 polyunsaturated fatty acid supplementation with or without multidomain lifestyle intervention on muscle strength in older adults: secondary analysis of the Multidomain Alzheimer Preventive Trial (MAPT), Nutrients, 11(8), 2019, 1931

Huang F., del-Río-Navarro B. E., Leija-Martinez J., Torres-Alcantara S., Ruiz-Bedolla E., Hernández-Cadena L., Hong E., Effect of omega-3 fatty acids supplementation combined with lifestyle intervention on adipokines and biomarkers of endothelial dysfunction in obese adolescents with hypertriglyceridemia, The Journal of nutritional biochemistry, 64, 2019, 162-169

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023