tekstowa część logotypu CalanOil

Astaksantyna – tajemniczy składnik, który pomoże Ci dbać o serce!

Co roku aż 175 tysięcy Polaków i prawie 4 miliony Europejczyków umiera z powodu chorób układu krążenia. Stres, nieprawidłowy styl życia, zła dieta i używki – to wszystko sprawia, że serce jest mocno obciążone i nie funkcjonuje prawidłowo. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w Twojej codziennej diecie nie zabrakło składników wspierających jego pracę. Takim właśnie składnikiem jest tajemniczo brzmiąca astaksantyna! Dowiedz się co to i dlaczego warto na nią postawić.

Coraz więcej osób umiera z powodu chorób serca. Dane GUS przerażają

Statystyki są nieubłagane: co roku rośnie liczba osób, które umierają z powodu chorób układu krążenia. W 2021 roku z na skutek problemów z układem sercowo-naczyniowym zmarło ponad 180 tysięcy osób, a w roku 2022 liczba ta podskoczyła o 42 tysiące.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za 35 procent zgonów i w tej chwili opieką medyczną w tym zakresie objętych jest nawet milion osób. 

Specjaliści zgodnie przyznają, że to bardzo niepokojąca tendencja, ponieważ stopniowo może ona wpływać na zmniejszanie się populacji Polski. Szacuje się, że jeśli ten trend się utrzyma to do 2100 roku liczba Polaków może spaść do 27-29 milionów (stan na koniec 2022 roku: 37,6 mln).

Najczęstsze przyczyny chorób serca

Wśród najczęstszych chorób układu krążenia wyróżnia się nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, zawał serca oraz niewydolność serca. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, od uwarunkowań genetycznych zaczynając, przez wady wrodzone i wiek, aż po czynniki zewnętrzne, w dużej mierze zależne od nas samych. 

Wśród tych ostatnich na choroby serca wpływ mają:

 • Nieodpowiednia dieta 
 • Wysoki poziom cukru
 • Otyłość
 • Stres
 • Używki (papierosy, alkohol)
 • Brak aktywności fizycznej
 • Chroniczne niedosypianie 

Choroby serca najczęściej występują w krajach rozwiniętych, ponieważ to ich mieszkańcy poddani są długotrwałemu stresowi. W dużej ilości spożywają oni również przetworzoną żywność i pokarmy bogate w niezdrowe tłuszcze trans i cukry proste. 

Jak chronić się przed zawałem lub niewydolnością serca?

Przede wszystkim, co wiadomo nie od dzisiaj, najważniejsza jest profilaktyka, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Na początek postaraj się więc w maksymalnym stopniu zminimalizować wspomniane wyżej czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Po drugie, zwróć uwagę na swoją codzienną dietę, która powinna się opierać przede wszystkim na świeżych warzywach, owocach, rybach oraz chudym mięsie. 

Po trzecie: postaw na ruch! Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w kontekście dbania o swoje serce. Zaledwie pół godziny ćwiczeń dziennie wystarczy, by dotlenić organizm, a jednocześnie wyszczuplić sylwetkę. I wcale nie muszą to być profesjonalne, wyczerpujące ćwiczenia; aktywny spacer, spokojny bieg czy poranna gimnastyka świetnie się sprawdzą. 

Po czwarte: pamiętaj o suplementacji! Nawet jeśli będziesz uprawiał aktywność fizyczną, przestaniesz pić alkohol i palić papierosy, a do tego zaczniesz prawidłowo się odżywiać, to wciąż w Twoim organizmie mogą występować niedobory ważnych składników, które wspierają pracę całego organizmu (mowa tu np. o kwasach omega-3, które można dostarczyć wyłącznie z pożywienia i których w codziennej diecie Polaków jest zdecydowanie za mało). 

Do codziennej diety warto więc wprowadzić suplementy bogate w składniki, które będą wspierać Twoje serce. Wśród tych składników wyróżnić należy wspomniane wcześniej kwasy omega-3, EPA i DHA, błonnik, potas, witaminy i astaksantynę.

Astaksantyna – cichy bohater w walce o zdrowe serce. Czym jest i jak działa?

Astaksantyna to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy barwników karotenoidowych. Występują one naturalnie w przyrodzie, ale ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. 

Astaksantyna pozyskiwana jest przede wszystkim z jednokomórkowych alg oraz z niektórych ryb i owoców morza (langusta, krab, krewetki, łosoś, pstrąg różowy). 

Właściwości astaksantyny

 • Chroni układ krążenia
 • Wzmacnia system odpornościowy
 • Zapobiega niszczeniu włókien kolagenowych i wysuszaniu skóry (dlatego ma zastosowanie w kosmetyce)
 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów
 • Zmniejsza poziom glukozy we krwi, a zarazem zwiększa wrażliwość na insulinę, co jest szczególnie ważne w przypadku cukrzycy
 • Łagodzi stany zapalne i zmniejsza stres oksydacyjny
 • Korzystnie wpływa na wzrok
 • Wspiera pracę układu nerwowego chroniąc tkanki mózgowe przed stresem oksydacyjnym

Wpływ astaksantyny na serce

Astaksantyna wykazuje właściwości kardioprotekcyjne, co oznacza, że chroni i zapobiega wystąpieniu chorób układu krążenia. Wszystko dzięki swoim silnym właściwościom antyutleniającym i przeciwzapalnym. Dodatkowo, dzięki temu, że obniża ciśnienie krwi wpływa na opóźnienie lub wyeliminowanie ryzyka udaru. To z kolei zmniejsza też ryzyko zwężania naczyń krwionośnych, co jest bezpośrednią przyczyną zawału serca.

To jeszcze nie wszystko, bo astaksantyna odpowiada również za zmniejszenie stężenia złego cholesterolu we krwi, a zwiększenie tego dobrego. Zgodnie z nowymi badaniami astaksantyna wykazuje działanie przeciwzakrzepowe karotenoidu umożliwiające poprawę elastyczności ścian naczyń krwionośnych.

Jeśli więc szukasz suplementu diety, który pomoże Ci zadbać o zdrowie Twojego serca wybierz CalanOil®, ponieważ produkt ten w swoim składzie posiada szczególnie wysoką ilość naturalnej astaksantyny, ale również kwasy omega -3, EPA i DHA, a także polikosanol, które pomogą Twojemu sercu bić mocno i długo!

Czytaj też:

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023