tekstowa część logotypu CalanOil

Choroba wieńcowa – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby układu krążenia są obecnie najczęstszymi przyczynami zgonów wśród ludzi w całej Europie. Szacuje się, że w Polsce na chorobę wieńcową cierpi 1,6 mln osób, z czego każdego roku umiera ponad 100 tysięcy.

Mimo, że dane są zatrważające to choroba wieńcowa nie jest wyrokiem i każdy z nas może podjąć odpowiednie kroki by zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Dowiedz się jakie są przyczyny choroby niedokrwiennej serca i co robić, aby jej uniknąć.

Choroba wieńcowa – czym jest?

Choroba wieńcowa, zwana fachowo chorobą niedokrwienną serca (ang. Coronary aArtery dDisease, CAD) to schorzenie serca, w którym zwężone lub całkowicie zamknięte tętnice wieńcowe powodują niewystarczający dopływ tlenu i krwi do mięśnia sercowego. 

To wyjątkowo niebezpieczne schorzenie, ponieważ przez długi czas może nie dawać praktycznie żadnych objawów. 

Przyczyny wystąpienia choroby wieńcowej i główne czynniki ryzyka

W większości przypadków za wystąpienie choroby niedokrwiennej serca odpowiada miażdżyca tętnic wieńcowych, czyli stan, w którym na ścianach tętnic gromadzą się złogi tłuszczowe, cholesterolu, komórek zapalnych i innych substancji. Te złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi, mogą stopniowo narastać  powodując zwężenie światła tętnic wieńcowych. W wyniku tego zwężenia dochodzi do ograniczenia przepływu krwi do mięśnia sercowego, co może prowadzić do objawów takich jak ból dławicowy lub duszność. W niektórych przypadkach może też dojść do całkowitego zamknięcia tętnicy, co z kolei może spowodować zawał serca. 

Szacuje się, że miażdżyca odpowiada nawet za 98% przypadków wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. 

Czynniki ryzyka związane z chorobą wieńcową:

– palenie tytoniu

– wysokie ciśnienie krwi

– wysoki poziom cholesterolu

– wysoki poziom trójglicerydów

– otyłość

– cukrzyca

– brak aktywności fizycznej

– niezdrowa dieta

– stres

– wiek

– uwarunkowania genetyczne

Objawy choroby wieńcowej, czyli na co zwrócić uwagę

Objawy choroby niedokrwiennej serca mogą się różnić w zależności od stopnia zwężenia tętnic wieńcowych i indywidualnych uwarunkowań danej osoby. Można jednak wyróżnić pewien zakres typowych objawów związanych z chorobą wieńcową, do których należą:

  1. Ból lub ucisk w klatce piersiowej – jest to najczęstszy objaw, który opisywany jest jako uczucie ściskania, duszenia, ciężaru lub palenia w klatce piersiowej. Ból ten może promieniować do ramienia, żuchwy, szyi lub pleców. Często występuje podczas wysiłku lub stresu i może ustąpić po odpoczynku. 
  2. Duszności – mogą się pojawiać podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak np. wchodzenie po schodach czy praca w ogrodzie. Wszystko na skutek niedotlenienie spowodowanego niewystarczającym przepływem krwi do mięśnia sercowego.
  3. Nudności i wymioty
  4. Zmęczenie i  brak energii
  5. Zawroty głowy i omdlenia

Leczenie choroby wieńcowej

Niestety, choroby wieńcowej nie da się całkowicie wyleczyć, a zastosowane środki farmakologiczne, które mają na celu zminimalizowanie powikłań i spowolnienie rozwoju choroby, należy stosować już do końca życia. 

Zazwyczaj lekarz decyduje o podaniu choremu leków przeciwpłytkowych, przeciwzakrzepowych, obniżających ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu (Czytaj też: Zbyt wysoki cholesterol. Jak sobie z nim radzić?) oraz rozszerzających naczynia krwionośne. W zaawansowanych przypadkach konieczna może być operacja, w tym angioplastyka wieńcowa lub pomostowanie aortalno-wieńcowe. 

I o ile samej choroby nie da się całkowicie zlikwidować, o tyle wcześniej można znacząco zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Jak to zrobić? 

Po pierwsze, jeśli chcesz uniknąć zachorowania na chorobę wieńcową zwróć uwagę na swój styl życia. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, zrezygnowanie z palenia papierosów oraz picia alkoholu, utrzymywanie zdrowej wagi i w miarę możliwości unikanie stresu to podstawowe czynniki, które znacząco zwiększą Twoje szanse pozostania w dobrym zdrowiu oraz ułatwią poradzenie sobie z chorobą wieńcową. 

Jeśli chodzi o codzienną dietę to nie powinno w niej zabraknąć owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych i zdrowych tłuszczów. Wśród nich nieocenione będą kwasy omega-3. Badania sugerują, że te wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają niezwykle korzystny wpływ na serce.

American Heart Association (AHA – Amerykańskie Towarzystwo kardiologiczne) zaleca stosowanie kwasów omega-3 w profilaktyce powikłań sercowo naczyniowych. Wszystko dlatego, że kwasy te wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, obniżają ryzyko arytmii serca, a dodatkowo wpływają na ciśnienie krwi i stężenie trójglicerydów. 

Ich korzystne działanie wykazano m.in. w trakcie badań przeprowadzonych na grupie ponad 30 tysięcy osób otrzymujących suplementy kwasów omega-3. Jak wykazano częstość powikłań ze strony układu krążenia w grupach otrzymujących kwasy omega-3 zmniejszyła się w przedziale od 19 do 45%. 

Aby utrzymać odpowiedni poziom kwasów omega-3 w organizmie, a tym samym zniwelować ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca lub też zmniejszyć jej objawy, konieczne jest spożywanie tłustych ryb morskich (makrela, łosoś, śledź) oraz regularnie przyjmowanie suplementów diety bogatych w kwasy omega-3.

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023