Ciąża – jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka

Ciąża to niezwykle ważny etap. Już od pierwszych chwil, gdy przyszli rodzice dowiadują się, że w ich życiu pojawi się dziecko, robią wszystko, aby jak najlepiej wspierać jego rozwój. Większa część obowiązków spada w tym wypadku na mamę – to przecież ona nosi w swoim brzuchu małego człowieka i to ona musi stworzyć mu najlepsze warunki do życia. 

Są takie zasady, do których będąc w ciąży trzeba się bezwzględnie stosować. To oczywiście całkowity zakaz spożywania alkoholu czy palenia papierosów.

Ale dbając o siebie i maluszka kobiety powinny pamiętać także o dostarczaniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych oraz, gdy jest to z jakichkolwiek przyczyn niemożliwe, o suplementacji, dzięki której dziecko będzie się prawidłowo rozwijało, a mama będzie tryskała energią i witalnością! Aby dziecko w brzuchu prawidłowo się rozwijało przyszła mama musi więc zadbać o odpowiednią ilości m.in. kwasu foliowego, żelaza, jodu, cynku oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Ciąża i rozwój płodu – jak to się odbywa?

Ciąża u kobiet podręcznikowo trwa 40 tygodni, ale w praktyce może się ona zakończyć między 38. a 42. tygodniem i jest to całkowicie naturalne. Właśnie tyle czasu potrzebuje dziecko, by wykształcić wszystkie narządy, układy, osiągnąć odpowiednią wielkość i móc przyjść na świat (zobacz jak rozwija się płód). 

W momencie zapłodnienia, czyli gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, powstaje zarodek, który następnie zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Wtedy też wokół zarodka powstają błony płodowe. Składa się na nie:

  • Owodnia – wypełniona wodami płodowymi, które m.in. amortyzują wstrząsy
  • Omocznia – gromadzi produkty przemiany materii zarodka
  • Kosmówka – styka się bezpośrednio z błoną śluzową macicy wchodząc w skład łożyska.,

Łożysko – naturalny obrońca dziecka

Łożysko powstaje z kosmówki i błony śluzowej macicy jako przejściowy. Reguluje przepływ krwi między matką a płodem, co jest główną funkcją łożyska. To właśnie dzięki niemu dziecko może się odżywiać i oddychać. Należy jednak pamiętać, ze mimo iż chroni ono płód przed wieloma czynnikami chorobotwórczymi to jednak przepuszcza takie szkodliwe substancje, jak np. alkohol, narkotyki czy nikotynę. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby przyszła mam odpowiednio o siebie dbała.

Jak dbać o dziecko w ciąży?

W przypadku rodziców starających się o dziecko, troska o jego zdrowie zaczyna się jeszcze przed samym momentem zapłodnienia. O tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do ciąży pisaliśmy tutaj: Suplementy diety a planowanie ciąży | CalanOil

Od chwili zapłodnienia kobieta powinna zadbać o to, by prowadzić styl życia, który będzie miał korzystny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego niezwykle ważne jest, by stosować się do kilku zasad.

Czego nie wolno, a co należy robić w ciąży?

Przede wszystkim, tak jak już wspomnieliśmy, kobiety w ciąży obowiązuje kategoryczny zakaz picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków oraz dopalaczy. Te wszystkie toksyczne substancje przedostają się przez łożysko do dziecka i mogą stanowić dla niego śmiertelne zagrożenie. W miarę możliwości kobiety powinny także unikać silnego stresu. 

Ważne jest natomiast, aby ciężarne zadbały o odpowiednia dawkę aktywności fizycznej, dostosowanej do swoich możliwości. Nie chodzi o uprawianie sportów ekstremalnych, ale np. o codzienny spacer czy gimnastykę.

Niezwykle istotne jest też zwrócenie uwagi na to co powinna jeść kobieta w ciąży. Przede wszystkim dieta w ciąży powinna być bogata w owoce i warzywa, które dostarczają substancji potrzebnych zarówno dziecku jak i matce. Ze względu na to, że zapotrzebowanie na niektóre składniki jest tak duże, że nie sposób ich dostarczyć z pożywienia to konieczna jest również odpowiednio dobrana suplementacja.

Ważne substancje odżywcze w ciąży

To co je kobieta w ciąży ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój płodu, ale także na stan jego zdrowia w przyszłości. Złe odżywianie w ciąży może mieć wpływ na późniejsze choroby dziecka takie jak np. cukrzyca, zaburzenia krążenia czy otyłość.

Witaminy i minerały dla kobiet w ciąży, które bezapelacyjnie powinny znaleźć się w jej codziennej diecie to:

  • Kwas foliowy – wspomaga intensywny wzrost dziecka, należy go przyjmować przez cały okres ciąży
  • Żelazo – jest składnikiem hemoglobiny, a jego niedobór może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu
  • Witamina C i D
  • Wapń – do prawidłowego rozwoju układu kostnego
  • Błonnik – pomaga w trawieniu, niweluję zgagę i wzdęcia
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – mają kluczowe znaczenie w rozwoju mózgu, układu nerwowego, krwionośnego oraz wzroku

Suplementacja w ciąży – czy jest konieczna?

W okresie ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, ponieważ przyszła mama musi je dostarczyć nie tylko sobie, ale także dziecku. Dlatego odpowiednio dobrana suplementacja w ciąży jest konieczna do prawidłowego przebiegu ciąży oraz do zapewnienia zdrowia maluchowi. 

Suplementy diety w ciąży – na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów zawierających składniki niezbędne dla kobiet w ciąży. I tak jak większość z nich bogata jest w kwas foliowy, witaminy czy żelazo, tak często zapomina się o suplementacji innej niezwykle ważnej substancji, a mianowicie o kwasach tłuszczowych omega-3. O ich odpowiednią ilość w codziennej diecie powinien dbać każdy, ale w ciąży zapotrzebowanie na nie zdecydowanie się zwiększa. Kobiety ciężarne powinny przyjmować od 200 do około 1000 mg kwasów DHA na dobę. Wpływają one bowiem na kształtowanie się u dziecka niezwykle ważnych organów i narządów, takich jak: mózg, móżdżek, włókna nerwowe czy rdzeń przedłużony. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Czy można stosować kwasy DHA w ciąży? | CalanOil®

Jak wskazuje Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: ,,Zapewnienie prawidłowej zawartości w diecie i dostępności DHA dla organizmu podczas ciąży może wpłynąć na czas trwania ciąży, masę płodu, jego rozwój psychomotoryczny, ostrość widzenia oraz obniżenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej”. 

 

fot. Marko Milivojevic / www.pixinio.com

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023