tekstowa część logotypu CalanOil

Czy można zabrać suplementy diety na pokład samolotu?

Planujesz wakacyjny wyjazd? Woła Cię piaszczysta plaża, morze i gorące tropiki? Jeśli bilet na samolot masz już kupiony, czas zacząć się pakować! 

Wyjeżdżając koniecznie pamiętaj nie tylko o ubraniach, ale także o swoim suplemencie diety. W końcu regularne przyjmowanie kapsułek z cennymi składnikami jest gwarancją zachowania dobrej formy i samopoczucia. Tylko czy można zabrać suplementy na pokład samolotu? Już spieszymy z odpowiedzią! 

Bagaż podręczny i rejestrowany – czym się różnią?

Linie lotnicze oferują podróżującym kilka rodzajów biletów. Pasażerowie mogą zdecydować czy podróżują wyłącznie z bagażem podręcznym, który można wziąć ze sobą na pokład, czy też potrzebują więcej miejsca do przechowywania i muszą skorzystać z dodatkowo płatnej opcji bagażu rejestrowanego.

Zarówno bagaż podręczny jak i rejestrowany muszą spełniać określone wymogi ustalone indywidualnie przez linie lotnicze. Zazwyczaj bagaż podręczny musi mieć odpowiedni rozmiar tak, aby zmieścił się do luku bagażowego, natomiast w stosunku do bagażu rejestrowanego ustalana jest odpowiednia waga, której przekroczenie wiąże się z dodatkową opłatą.

Co mogę zabrać do bagażu rejestrowanego?

Jeśli zdecydujesz się na podróżowanie z bagażem rejestrowanym to w większości wypadków nie musisz się przejmować tym co możesz ze sobą zabrać (o ile są to rzeczy dozwolone prawem).

Oczywiście, zasady dotyczące tego co można przewozić w bagażu rejestrowanym różnią się w zależności od linii lotniczych, krajów i regionów. Istnieją jednak pewne ogólne ograniczenia co do rodzaju przedmiotów, które można przewozić. 

Przedmioty zabronione w bagażu rejestrowanym to:

– materiały wybuchowe i łatwopalne, takie jak amunicja, materiały pirotechniczne, materiały wybuchowe, gazy świecznikowe, zapalniki i pochodne;

– substancje chemiczne, takie jak trucizny, środki chemiczne do dezynfekcji, materiały radioaktywne, ale również np. farby i rozpuszczalniki w spray’u ;

– materiały organiczne, takie jak martwe zwierzęta oraz materiały biologiczne, takie jak krew i płyny ciała;

– ostre przedmioty, takie jak noże i narzędzia tnące

Przed podróżą zawsze warto sprawdzić szczegółowe wytyczne linii lotniczych i krajowych przepisów dotyczących przewozu bagażu rejestrowanego, aby uniknąć nieporozumień i opóźnień.

Co mogę zabrać do bagażu podręcznego?

W przypadku bagażu podręcznego ograniczenia w przewozie rzeczy są dużo bardziej restrykcyjne. Wszystko dlatego, że jest to bagaż, który wnosisz ze sobą na pokład co zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji. 

Ponadto, do tego bagażu spakujesz zdecydowanie mniej rzeczy, ponieważ musi on odpowiadać określonym rozmiarom tak, aby zmieścił się pod siedzeniem lub w luku bagażowym

Tutaj również o tym jakie przedmioty możesz spakować do bagażu podręcznego decydują przepisy poszczególnych linii lotniczych i kraju, w którym się znajdujesz, jest też ogólna lista rzeczy, z których przewozem w bagażu podręcznym nie powinieneś mieć problemu.

Rzeczy, które możesz zabrać do bagażu podręcznego to:

– elektronika osobista, czyli np., telefony, laptopy, tablety, kamery, zasilacze, itp.;

– dokumenty podróży: paszporty, bilety lotnicze, dowody osobiste, itp.;

– leki na receptę oraz inne niezbędne leki, np. insulinę, inhalator, itp.;

– kosmetyki, ale tylko w ilościach umożliwiających ich stosowanie w trakcie lotu (małe buteleczki z płynami o pojemności nie większej niż 100 ml każda, umieszczone w przezroczystym worku strunowym o pojemności do 1 litra);

– żywność, ale tylko niepsująca się przez dłuższy czas i bez zawartości płynów

– odzież oraz inne rzeczy niezbędne do podróży (książki, koc, poduszka, itp.).

Warto jednak pamiętać, że każda linia lotnicza może mieć swoje własne ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego, dlatego zawsze warto sprawdzić regulacje dotyczące bagażu na stronie internetowej przewoźnika lub skontaktować się z nim bezpośrednio. 

Czy można zabrać suplementy diety do samolotu?

Zgodnie z przepisami TSA (Transportation Security Administration) suplementy diety są traktowane tak samo jak leki i zazwyczaj można zabrać je do samolotu w bagażu podręcznym lub rejestrowanym. Jednak, zależnie od przepisów lotniska i linii lotniczych, mogą istnieć pewne ograniczenia dotyczące ilości, rodzaju i sposobu transportu suplementów diety

Jeśli chodzi o ilość to zazwyczaj nie ma ograniczeń co do liczby suplementów diety, które można zabrać na pokład samolotu, ale warto upewnić się czy przewoźnik nie ma specyficznych zasad dotyczących ilości bagażu podręcznego.

Co do rodzaju suplementów diety, to warto sprawdzić czy dany suplement nie jest zakazany w kraju, do którego się leci. Na przykład, w niektórych krajach nie wolno przewozić suplementów diety zawierających pewne substancje, takie jak kofeina czy efedryna.

Wreszcie, jeśli chodzi o sposób transportu to należy pamiętać, że niektóre suplementy diety mogą wymagać przechowywania w określonych warunkach, np. w lodówce. W takim przypadku warto się upewnić czy na pokładzie samolotu będzie możliwość przechowywania suplementów w odpowiednich warunkach. 

W jaki sposób przewozić suplementy diety w samolocie?

Każdy suplement diety powinien być zapakowany w oryginalne opakowanie, a jeśli przepakowujesz je w inny pojemnik powinien on zawierać etykietę z nazwą suplementu oraz jego składem. Warto również zwrócić uwagę na to, aby nie przewozić suplementów diety w ilości większej niż potrzebujemy na czas urlopu, ponieważ w niektórych wypadkach może być to traktowane jako próba przemytu. Czytaj też: 5 zasad prawidłowej suplementacji.

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023