tekstowa część logotypu CalanOil

5 zasad prawidłowej suplementacji

Suplementy diety stają się obecnie coraz bardziej popularne. I nic w tym dziwnego, bo dzięki odpowiedniej suplementacji możemy uzupełnić niedobory ważnych substancji odżywczych, których potrzebuje nasz organizm. 

Jednak, suplementy diety, mimo iż nie są lekami, powinny być przyjmowane w określony sposób. Tylko ich prawidłowa podaż zagwarantuje prawidłowe działanie. Poznaj więc podstawowe zasady suplementacji i ciesz się dobrym zdrowiem!

Spis treści:

  1. Dobierz suplement do swoich potrzeb
  2. Przyjmuj suplement zgodnie z zaleceniami producenta
  3. Pamiętaj, że niektórych suplementów nie można ze sobą łączyć
  4. Wybierz suplement diety w takiej formie, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza
  5. Nie zapominaj o suplementach! Regularne przyjmowanie to podstawa

5 zasad prawidłowej suplementacji, czyli jak, kiedy i w jaki sposób przyjmować suplementy diety

1. Dobierz suplement do swoich potrzeb

Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających w swoim składzie witaminy, minerały czy inne, niezwykle istotne substancje odżywcze. Ważne jest, aby do swojej codziennej diety wprowadzić taki suplement diety, który odpowiada potrzebom organizmu. 

Co to oznacza? Jeżeli uprawiasz sport powinieneś wybrać produkty bogate w węglowodany, aminokwasy czy witaminę C. Jeśli Twoja praca wymaga maksymalnego skupienia i koncentracji sięgnij po suplementy zawierające kwasy omega-3, żeń-szeń, guaranę czy lecytynę. Jeśli masz problemy z odpornością dla jej wzmocnienia stosuj produkty z kwasami omega-3, witaminą C i D, i tak dalej.

Ważne, aby określić potrzeby swojego organizmu, przeanalizować codzienne posiłki zastanowić się jakich składników może w nich brakować. Pomocna może być także wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań. 

Suplementy diety są w końcu po to, aby uzupełnić niedobory ważnych substancji odżywczych, których w dobie przetworzonej żywności nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć sobie w odpowiedniej ilości. 

2. Przyjmuj suplement zgodnie z zaleceniami producenta

Wbrew pozorom ogromne znaczenie dla prawidłowego działania substancji zawartych w suplementach diety ma to w jaki sposób je przyjmujemy. 

Liczy się dawkowanie, pora dnia, sposób popijania oraz to czy zażywamy je rano czy wieczorem. Szczegółowe wytyczne powinny się znajdować na opakowaniu bądź też w dołączonej do produktu ulotce, ale są też ogólne zasady, do których powinniśmy się stosować przyjmując poszczególne substancje (czytaj też: Kiedy i jak przyjmować suplementy diety?  – CalanOil® – Kwasy Omega 3 – 3 generacji).

Dlaczego to takie ważne? Nieprawidłowo przyjmowane suplementy mogą nie tylko nie zadziałać prawidłowo, ale w skrajnych przypadkach mogą nawet zaszkodzić. Dodatkowo, różne substancje wykazują różne działanie. Niektóre pobudzają organizm, inne nieco go usypiają, więc lepiej nie zrobić sobie krzywdy przyjmując np. witaminy z grupy B przed snem, ponieważ dodają one energii i zaśnięcie po ich zażyciu może być utrudnione.

Pamiętaj! Jeśli do wybranego przez Ciebie suplementu nie dołączono informacji odnośnie jego przyjmowania, lepiej zrezygnuj z zakupu i wybierz inny produkt, spełniający to kryterium. Szczegółowe wymagania odnoszące się do składu  i oznakowania suplementów diety określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety (Dz. U. z 2018 r., poz. 1951, z późn. zm.). (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (sejm.gov.pl)). 

3. Pamiętaj, że niektórych suplementów nie wolno ze sobą łączyć

Tak jak wskazaliśmy w punkcie wyżej: nieprawidłowe przyjmowanie suplementów diety może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Niebagatelne znaczenie ma tu fakt łączenia różnego rodzaju środków. Są takie substancje, które wchodzą w interakcje z innymi, a to z kolei może zmniejszać, niwelować lub wręcz zmieniać ich działanie (czytaj też: Czy suplementy diety można ze sobą łączyć? – CalanOil® – Kwasy Omega 3 – 3 generacji).

Do takich niekorzystnych połączeń należy przyjmowanie wspólnie wapnia i magnezu, cynku i wapnia, cynku i miedzi, cynku i żelaza, żelaza i wapnia, żelaza i polifenoli, witaminy C z witaminą B12, wit. C z selenem oraz z miedzią. 

Szczególną pozycję mają tutaj tutaj kwasy omega-3, zawarte m.in. w preparacie CalanOil®, które nie dość, że wykazują niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu to jeszcze bez problemu można je łączyć z innymi substancjami. 

4. Wybierz suplement diety w takiej formie, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza

Ze względu na to, że na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety to możesz wybrać w jakiej formie chcesz je przyjmować. Czy wolisz kapsułki, ampułki, syrop, olej czy jeszcze inną postać? Wszystko zależy od Ciebie! 

Najważniejsze, abyś bez problemów mógł zaaplikować sobie określoną dawkę substancji.

5. Nie zapominaj o suplementach! Regularne przyjmowanie to podstawa

Tylko regularne przyjmowanie suplementu diety gwarantuje uzyskanie oczekiwanego efektu. Jeśli często zdarza Ci się zapomnieć o swojej kapsułce to musisz się liczyć z tym, ze Twój organizm nie będzie działał tak wydajnie jak być tego oczekiwał. Uzupełnienie kluczowych substancji odżywczych jest bowiem procesem i łyknięcie jednej czy dwóch kapsułek nie wystarczy do zaspokojenia potrzeb organizmu.

Jeśli masz problem z pamiętaniem o regularnej suplementacji ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub postaw suplement w widocznym miejscu. Ale na początek: wybierz produkt bogaty w kwasy omega-3, które mają rewelacyjny wpływ na pamięć i koncentrację!

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023