tekstowa część logotypu CalanOil

Jaki suplement diety wybrać?

Ludzki organizm, aby funkcjonować prawidłowo i wydajnie, potrzebuje szeregu składników odżywczych, w tym białek, tłuszczy, węglowodanów, a także witamin i minerałów. To właśnie one dostarczają nam niezbędnej energii oraz wpływają na nasze samopoczucie. 

Niestety, w dzisiejszym świecie, w dobie wszechobecnych przetworzonych produktów spożywczych i zanieczyszczonego środowiska, często trudno jest zapewnić sobie odpowiednią ilość potrzebnych składników opierając się wyłącznie na tym co jemy. Dlatego dbając o siebie warto rozważyć wzbogacenie swojego codziennego jadłospisu o odpowiednio dobrane suplementy.

Suplementy diety – co to takiego?

Jak wskazuje Słownik Języka Polskiego PWN: Suplementacja to uzupełnienie diety o odpowiednie witaminy i składniki mineralne. Suplementami są więc środki spożywcze, czy to np. w postaci olejów, syropów czy kapsułek, które zawierają cenne dla organizmu substancje w skoncentrowanej formie.

Główne składniki suplementów diety

W zależności od przeznaczenia suplementy diety mają różny skład, a tym samym wykazują zróżnicowane działanie. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przygotowało spis składników, które mogą się znaleźć w suplementach:

 • Witamy (A, C, D, E, K, B6, B12, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna)
 • Składniki mineralne (wapń, magnez, żelazo, miedź, jod, cynk, mangan, sód, potas, selen, chrom, molibden, fluorki, chlorki, fosfor, bor, krzem)
 • Inne substancje, takie jak np. aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy’
 • Luteina, probiotyki i prebiotyki, produkty pochodzenia roślinnego

Kapsułki czy syrop? Formy suplementacji

Suplementy diety występują w różnej postaci. Nie ma w tej kwestii jasno określonych i skonkretyzowanych przepisów. Tak jak już wspomnieliśmy: mogą być to kapsułki, olejki, syropy, ale także m.in. tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem, butelki z kroplomierzem, batony, herbaty, tabletki musujące. To jaką formę suplementacji wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji.  

Dlaczego warto sięgać po suplementy diety?

Głównym celem suplementacji jest uzupełnienie niezbędnych składników, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania, a których z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie w pożywieniu. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Czy warto stosować suplementy diety? | CalanOil®

Różne suplementy, różne działanie

Ze względu na rodzaj zapotrzebowania i przeznaczenie możemy wyróżnić kilka rodzajów suplementów:

 1. Wspomagające odchudzanie
 2. Wspomagające pracę układu odpornościowego
 3. Spowalniające procesy starzenia się organizmu
 4. Wzmacniające witalność
 5. Poprawiające koncentrację i pamięć
 6. Normalizujące pracę układu sercowo-naczyniowego
 7. Wspomagające pracę układu pokarmowego
 8. Wpływające na włosy, skórę i paznokcie
 9. Wspomagające widzenie
 10. Dla sportowców
 11. Redukujące ryzyko powstania osteoporozy
 12. Wspomagające poprawę potencji

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie suplementy?

Zanim sięgniemy po odpowiedni suplement musimy przeanalizować jak wygląda nasze codzienne życie i dieta, czego może nam brakować oraz co chcielibyśmy ewentualnie zmienić.

Inne zapotrzebowanie będą mieli sportowcy, inne kobiety w ciąży, a jeszcze inne dorastające dzieci. To jaki suplement wybierzemy zależy od tego jakie cele chcemy osiągnąć (Czy suplementy diety… działają? | CalanOil_).

Wybór produktu w trzech krokach

1. Analiza swojego stanu zdrowia

W tym celu warto udać się do lekarza, wykonać podstawowe badania krwi, a w razie potrzeby poszerzyć diagnostykę. Ważne jest również samodzielne obserwowanie swojego stanu zdrowia;

2. Analiza codziennej diety

Warto odpowiedzieć sobie na pytania: 

– czy spożywam odpowiednią ilość warzyw i owoców? Aktualne normy żywienia, zalecenia żywieniowe oraz tabele wartości odżywczej produktów znajdziecie na stronie Instytut Żywności i Żywienia – NIZP PZH – PIB

– czy korzystam z gotowych, przetworzonych produktów?

– czy zwracam uwagę na etykiety i skład produktów, po które sięgam?

– czy wiem jak przygotowywać żywność, aby zachowała cenne składniki odżywcze?

3. Analiza stylu życia 

To jaki suplement diety będzie dla nas najodpowiedniejszy zależy od tego jak wygląda nasz codzienny dzień: czy i jak intensywnie uprawiamy aktywność fizyczną, czy prowadzimy siedzący tryb życia, czy spędzamy dużo czasu przed komputerem, czy jesteśmy narażeni na ciągłe działanie niebezpiecznych bądź drażniących substancji, czy często przebywamy na świeżym powietrzu, itd.  

Dopiero po ustaleniu wszystkich tych kwestii i porównaniu ich do rodzaju suplementów dostępnych na rynku możemy szukać odpowiedniego produktu. 

Na co zwrócić uwagę wybierając suplement?

Jeśli już wiemy czego brakuje w naszym codziennym życiu, co powinniśmy zmienić i w jakim zakresie potrzebujemy wsparcia – możemy zacząć szukać odpowiedniego suplementu.

Warto, aby przy wyborze nie kierować się wyłącznie reklamami, które z zasady mają zachęcić do kupna, ale zwrócić uwagę na te produkty, które są polecane przez specjalistów, najlepiej medyków lub naukowców. 

Drugim, niezwykle istotnym aspektem jest skład danego suplementu. Niektóre produkty mają mniejszą, a inne większą ilość niezbędnych nam substancji. Należy wybierać te, które w jak najbardziej optymalny sposób zaspokoją nasze zapotrzebowanie na dane składniki. 

Warto postawić na takie produkty, których skład jest w pełni naturalny, które nie są poddawane obróbkom chemicznym czy rafinacji, a sposób pozyskiwania odpowiednich składników nie zaburza naturalnej równowagi środowiska.

Na końcu, należy zwrócić uwagę na postać suplementu. Czy łatwiej nam będzie łykać tabletki czy wolimy napić się syropu.

Właśnie dlatego wybierz CalanOil!

Suplement diety CalanOil dostępny jest w łatwo przyswajalnej formie kapsułek, które bez problemu rozpuszczają się w żołądku. Do tego zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w całkiem nowej formule estrów woskowych, co zwiększa i ułatwia wchłanianie preparatu. Przeczytaj więcej na ten temat: Forma chemiczna kwasów omega-3 – dlaczego ma tak duże znaczenie? | CalanOil

Wreszcie, olej zawarty w kapsułkach CalanOil pozyskiwany jest z widłonogów arktycznych, dzięki czemu produkcja suplementu nie niszczy naturalnej bioróżnorodności.

 

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023