tekstowa część logotypu CalanOil

Przygotuj skórę na lato! Kwasy omega-3 a ochrona przed promieniowaniem UV.

Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy warto zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę i zadbać o to, by nie zabrakło w niej produktów zawierających cenne dla zdrowia kwasy omega-3. Dlaczego? Bo to właśnie one odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej skóry, a ich odpowiednia podaż może Cię uchronić przed nadmiernym, szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Zbyt długie przebywanie na słońcu może być szkodliwe!

Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania słonecznego: UVA, UVB i UVC. 

Promieniowanie ultrafioletowe typu C jest najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia, a raczej byłoby najbardziej szkodliwe, gdyby docierało do powierzchni Ziemi. Na nasze szczęście promienie UVC są pochłaniane przez atmosferę i nie odczuwamy ich negatywnego działania.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku promieniowania UVA i UVB. Oba typy docierają do Ziemi i wywierają bezpośredni wpływ na naszą skórę. 

Promieniowanie UVB dociera do warstwy naskórka i jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, raka skóry i jej przedwczesne starzenie się. Z kolei UVA wnika nawet do głębokich warstw skóry właściwej, co również wiąże się z przyspieszeniem naturalnych procesów starzenia się skóry oraz może być bezpośrednią przyczyną nowotworów (Czytaj też: Słońce, rak skóry i kwasy omega-3. Jak się chronić? – CalanOil® – Kwasy Omega 3 – 3 generacji

Oczywiście to w jakim stopniu promienie zaszkodzą skórze zależy od pory dnia, w której eksponujemy ją na słońce, a także m.in. szerokości geograficznej i wysokości nad poziomem morza. 

Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem?

Podstawą w okresie wiosenno-letnim jest stosowanie kremów z filtrem. To coś czego nie może zabraknąć w Twojej kosmetyczce. Kremy z filtrem powinny być stosowane zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn przy czym niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF) do indywidualnych potrzeb skóry. Im jaśniejsza cera tym wyższy powinien być wskaźnik (czytaj też: Jaki krem z filtrem wybrać? Jak dopasować filtr do rodzaju skóry? (apteline.pl)).

Kolejną niezwykle ważną sprawą jest unikanie (oczywiście w miarę możliwości) ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, które przypada od 10:00 do 15:00. W tym czasie lepiej pozostać w domu, a wychodząc na dwór trzeba pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Ale o swoją skórę i jej ochronę przed nadmiernym słońcem należy zadbać także od środka. I tu z pomocą przychodzą niezwykle cenne kwasy omega-3. 

Kwasy omega-3 tajną bronią w walce ze szkodliwym promieniowaniem UV

Kwasy omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) są niezbędne dla naszego zdrowia i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej skóry. Oba kwasy omega-3 stanowią składniki błony komórkowej skóry i wpływają na utrzymanie jej elastyczności oraz chronią przed utratą wilgoci. 

Co więcej, liczne badania wykazały, że EPA i DHA pomagają w redukcji stanów zapalnych skóry, takich jak łuszczyca, trądzik czy atopowe zapalenie skóry. 

Jednak, kwasy omega-3 mogą także pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Promieniowanie UV powoduje bowiem uszkodzenia DNA w komórkach skóry, co z kolei prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry i zwiększa ryzyko nowotworów. Natomiast specjaliści wskazują, że zarówno EPA jak i DHA zapobiegają tym uszkodzeniom na poziomie komórkowym, przez co znacznie zmniejszają szkodliwość promieni UV. 

Wnioski są jasne: promieniowanie słoneczne ma duży wpływ na naszą skórę, zarówno pozytywny jak i negatywny. Aby cieszyć się korzyściami jakie daje nam przebywanie na słońcu, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed szkodliwymi promieniami UV i regularnie kontrolować swoją skórę pod kątem zmian i nieprawidłowości. 

Kwasy omega-3 powinny być obowiązkowym elementem diety

Po produkty bogate w kwasy omega-3 powinniśmy sięgać nie tylko wtedy, gdy na dworze robi się ciepło, ale przez cały rok! Niestety, z uwagi na to, ze znajdują się one głównie w tłustych rybach morskich czy owocach morza, to ich podaż w diecie Polaków jest niewystarczająca.

Stąd konieczność codziennej suplementacji, dzięki której uzupełnisz niedobory tych jakże ważnych składników odżywczych, a w okresie letnim, dzięki zapewnionej przez nie ochronie, będziesz mógł cieszyć się słońcem wylegując na plaży (oczywiście wcześniej smarując skórę kremem z filtrem!). 

fot. HG-Fotografie, www.pixabay.com

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023