tekstowa część logotypu CalanOil

Odkryj nową, rewolucyjną formę chemiczną kwasów omega 3!

Wybierając suplement diety zawierający cenne dla zdrowia kwasy omega 3 (ω3) powinniśmy dokładnie sprawdzić dostępne na rynku produkty. Oprócz wnikliwej analizy składu, stężenia substancji odżywczych czy też typu formulacji (tabletki, olej, ampułki, itp.) powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, niezwykle istotny aspekt. 

Chodzi o FORMĘ KWASÓW OMEGA 3! Ważne jest, aby wybrać taki produkt, w którym wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ang. polyunsaturated fatty acids, PUFA, ich przeciwieństwem są jednonienasycone kwasy tłuszczowe ang. monounsaturated fatty acids MUFA) w trakcie produkcji nie były poddawane skomplikowanym procesom chemicznym, w których przebiegu nie straciły części swoich cennych właściwości. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, by forma kwasów omega 3 była jak najczystsza.

Dlaczego forma jest taka ważna? Świat się zmienia, suplementy również!

Świat nieustannie pędzi do przodu, rozwija się technologia i zmienia się świadomość oraz potrzeby nas samych. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że co roku mamy nowy telefon, a co kilka lat nowy telewizor, sprzęt grający czy samochód. A co z naszym zdrowiem?Mało kto zdaje sobie sprawę, że również w tym względzie pojawia się wiele nowości. Nowoczesny sprzęt laboratoryjny i metody badań pozwalają na tworzenie technologii, dzięki którym coraz lepiej można o siebie zadbać. Dlaczego więc wielu z nas ludzi wciąż kurczowo trzyma się tego co znane i, jak się okazuje, niekoniecznie najlepsze, a często najzwyczajniej przestarzałe? Tak jest chociażby w przypadku dostępnych na rynku suplementów diety zawierających kwasy omega 3 – kluczowe do tego aby nasz organizm działał w spób prawidłowy.

Najchętniej sięgamy po… tran. Czy to dobrze?

Wciąż większość osób decydujących się na wzbogacenie swojej codziennej diety o odpowiednie suplementy zawierające kwasy omega 3 w pierwszej kolejności myśli o tranie. Nic w tym dziwnego., bo to jeden z najbardziej popularnych, a zarazem i najdłużej funkcjonujących na rynku produktów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (Czytaj też: Tran, olej z widłonoga czy z wątroby rekina – co wybrać? – CalanOil® – Kwasy Omega 3 – 3 generacji).

Tran otrzymywany jest przede wszystkim z wątroby dorsza lub innych ryb z rodziny dorszowatych. Szerzej znany jest od lat 60. ubiegłego wieku kiedy to stosowano go między innymi do leczenia awitaminozy. Zaskakujące jest to, że od tamtego czasu proces produkcji tranu… niewiele się zmienił!

Jak powstaje tran?

Aby tran był zdatny do spożycia na etapie jego produkcji substancję pozyskaną z wątroby dorsza (lub innych ryb dorszowatych) należy odpowiednio oczyścić. W tym celu świeżą wątrobę lub tkankę tłuszczową poddaje się działaniu pary wodnej, kwasów lub ługu. Następnie ciekły tłuszcz schładza się i filtruje, by usunąć z niego stałe, nasycone kwasy tłuszczowe. Wtedy dopiero powstaje oleista, ciekła substancja, którą dobrze znamy z kapsułek, fiolek, itp.

Chemia przemysłowa w produkcji suplementów 

Na etapie produkcji podobnym procesom chemicznym poddawane są również inne substancje, z których pozyskiwane są kwasy omega 3 dostępne na rynku. Tak jak tran tak i np. olej z wątroby rekina musi zostać poddany skomplikowanemu oczyszczeniu w czasie którego stosowana jest m.in. wysoka temperatura.. To z kolei sprawia, że szybciej dochodzi do utleniania i rozkładu zawartych w nim składników. Rezultat? Utrata znacznej części ważnych substancji odżywczych. 

Podobnie jest w przypadku koncentratów dha i epa (z ang. odpowiednio docosahexaenoic oraz eicosapentaenoic , które chemicznie modyfikowane są do estrów etylowych, czyli formy omega 3 zdecydowanie najgorzej przyswajanych przez ludzki organizm.

Wszystkie te wyżej wspomniane procesy „kradną” część cennych składników zmniejszając efektywność przyjmowanego preparatu. Oczywiście, nawet taka suplementacja jest korzystna dla naszego zdrowia, ale… warto sięgnąć po taki produkt, który wyżej wymienonych procesów nie przechodzi zachowując tym samym jak największą dawkę kluczowych składników.

Często oceniając jak dany suplement jest przyjazny środowisku pomijamy energochłonność procesu jego pozyskania i produkcji. W przypadku suplementów omega 3 pochodzenia morskiego okazuje się, że skomplikowany, wieloetapowy proces produkcji w połączeniu z faktem, że same połowy pełnomorskie pochłaniają ogromne ilości paliw kopalnych, powoduje, że ich ślad węglowy może nas mocno, negatywnie zaskoczyć.

Teraz nowe, znaczy lepsze. Wybierz najczystszy suplement

Skoro w codziennym życiu, do codziennego użytku wolimy wybierać rzeczy nowoczesne, stworzone na bazie innowacyjnych technologii i receptur, to dokładnie tą samą dewizą powinniśmy kierować się w tematach związanych z suplementowaniem diety. Zwłaszcza, że… mamy teraz taką możliwość!

Na rynku dostępny jest bowiem suplement diety zawierający kwasy omega 3 w czystej i łatwo przyswajalnej formie. Chodzi o olej morski pozyskiwany z maleńkiego widłonoga arktycznego – skorupiaka zamieszkującego niemal cały północny Atlantyk.

Porównajmy więc dostępne na rynku formy kwasów omega 3:

  1. Trójglicerydy

    • Źródła: są pozyskiwane głównie z ryb oraz alg, zawierają średnie ilości dha oraz epa (z wyłączeniem wegańskich olejów z alg zawierających wysokie ilości dha, podawane w mg/ml)
    • Struktura: Trójglicerydy składają się z trzech reszt kwasów tłuszczowych połączonych z glicerolem.
    • Zalety: Naturalna forma obecna w wielu naturalnych źródłach, takich jak oleje roślinne i tłuste ryby.
    • Wady: Czasami mogą wymagać rozbicia na kwasy tłuszczowe przed wchłanianiem przez organizm.
  2. Fosfolipidy:

    • Źródła: pozyskiwane wyłącznie z kryla, ze średnią zawartością epa oraz dha
    • Struktura: Fosfolipidy to cząsteczki lipidowe, które zawierają reszty kwasów tłuszczowych, glicerol i grupy fosforanowe.
    • Zalety: Pomagają w lepszym przenoszeniu kwasów tłuszczowych przez błony komórkowe, co może zwiększyć ich biodostępność.
    • Wady: Nieco bardziej skomplikowana struktura, co może wpływać na koszty produkcji.
  3. Estry etylowe:

    • Źródła: są produktem półsyntetycznym pozyskiwanym w procesie konwersji gdzie surowcem wyjściowym jest zwykle olej rybny. Ta forma chemiczna pozwala na koncentrowanie kwasów tłuszczowych co powoduje że oleje te mogą zawierać wysokie ilości epa oraz dha.
    • Struktura: Estry etylowe to syntetyczne formy, w których kwasy tłuszczowe są związane z etanolem.
    • Zalety: Często stosowane w suplementach z ryb, łatwe do przechowywania.
    • Wady: Może być wymagane rozbicie estrów etylowych na bardziej przyswajalne formy przed użyciem.
  4. Estry woskowe:

    • Źródła: pozyskiwane wyłącznie z widłonoga arktycznego Calanus finmarchicus zawierają średnią zawartością epa oraz dha
    • Struktura: Estry woskowe to unikalna forma, w której kwas tłuszczowy jest związany z alkoholem woskowym, co występuje naturalnie w widłonogach arktycznych.
    • Zalety: Brak konieczności oczyszczania, naturalna i czysta forma, zawiera inne korzystne składniki, takie jak kwas cetoleinowy, stearydonowy oraz wysokie stężenie astaksantyny.
    • Wady: Mniej powszechne, jednak technologicznie zaawansowane metody produkcji mogą wpływać na koszty.

Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę inne istotne ich własności:

  • Biodostępność: Estry woskowe mogą oferować doskonałą biodostępność dzięki naturalnej formie i unikalnej strukturze.
  • Czystość i naturalność: Estry woskowe są naturalne, nie wymagają dodatkowych procesów oczyszczania, co może wpływać na zachowanie pełnej gamy składników odżywczych.
  • Efekty metaboliczne: Wszystkie formy epadha wykazują działanie przeciwzapalne oraz obniżają poziom trójglicerydów we krwi, co zapewni nam właściwy metabolizm.
  • Stabilność: Estry woskowe mogą być bardziej stabilne niż niektóre inne formy, co wpływa na dłuższą trwałość produktu.
  • Koszty produkcji: W związku z zaawansowaną technologią produkcji, koszty produkcji estrów woskowych mogą być zdecydowanie wyższe niż innych form, jednak uzasadnione są ich unikalne właściwości.
  • Ślad węglowy: Pozyskiwanie oleju z widłonoga arktycznego jest bardziej zrównoważone ekologicznie niż tradycyjne metody połowów ryb, co może wpływać na korzyści środowiskowe.

Racjonalny jest więc wybór omega 3 w postaci estrów wo skowych, ze względu na ich naturalność, biodostępność i korzystny wpływ na środowisko.

Olej z widłonoga – najczystsza, naturalna postać omega 3. Wychodząc naprzeciw światowym zmianom, rozwojowi technologii i konieczności dbania o środowisko powstał… CalanOil® – zupełna nowość na polskim rynku. Jego kapsułki zawierają w sobie olej z widłonoga arktycznego pozyskiwany przy zastosowaniu innowacyjnego, wręcz rewolucyjnego procesu produkcyjnego (Kwasy omega 3 z widłonoga – nadciąga rewolucja! | CalanOil® – Kwasy Omega 3 – 3 generacji). Proces ten został zaprojektowany specjalnie z myślą o pozyskiwaniu jak najbardziej korzystnej dla człowieka formy kwasów omega 3. 

Z uwagi na to, że widłonogi mają krótki, bo zaledwie jednoroczny cykl życia, nie zdążą one zakumulować w sobie takich ilości metali ciężkich i toksycznych substancji zawartych w wodzie morskiej jak inne morskie stworzenia. To z kolei sprawia, że pozyskiwany z nich olej nie musi być poddany procesom oczyszczania! Nie jest on też ani rafinowany ani zagęszczany, dzięki czemu nie traci się zawartych w nim cennych składników odżywczych. Jest więc doskonałą alternatywą gdy jemy pokarmy w nie ubogie lub nie mamy dostępu do tłustych ryb moskich takich jak śledzie, makrela czy łososia. 

Na żadnym etapie pozyskiwania oleju z widłonoga nie stosuje się wysokiej temperatury, a zaangażowanie w pozyskanie jak najlepszej formy omega 3 rozpoczyna się już na etapie odławianie widłonogów! Połowy trwają bowiem jedynie od kwietnia do sierpnia, gdy skorupiaki zbierają się u wybrzeży i możliwe jest ich jak najszybsze zamrożenie w celu zachowania wszystkich, naturalnych substancji odżywczych. Warto podkreślić że połowy odbywają się bardzo blisko linii brzegowej, co eliminuje kwestię spalania paliw kopalnych oraz będących jej skutkiem toksycznej emisji.

To oznacza, że CalanOil® zawiera najczystszą dostępną na rynku formę kwasów omega 3. Przyjmując ten suplement diety dbamy więc o dostarczenie sobie największej ilości epa i dha w najlepszej formie estrów woskowych, która nie tylko sprawia że zostaną one optymalnie wykorzystane, ale również zapewni nam efekty metaboliczne niedostępne dla innych form chemicznych omega 3 dostępnych na rynku.

Referencje:

  1. Omega 3 fatty acids benefits
  2. Fish oil fats and cardiovascular disease
  3. Sources of omega 3 marine lipids. Beyond the fish oil.
  4. Nutritional omega 3 supplements (eicosapentaenoic and docosahexaenoic fatty acid)
  5. Linolenic acid (ala) reduce the risk of coronary inflammatory disease
  6. Polyunsaturated essential fats and the prevention of prostate dysfunction
  7. Research on your dietary fat nutrition and omega 3 supplements
 
Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023