tekstowa część logotypu CalanOil

Co zrobić z pustymi opakowaniami po lekach i suplementach diety?

Jak wiadomo leków nie wolno wyrzucać do tradycyjnych śmietników, lecz do specjalnych pojemników znajdujących się np. przy szpitalach, aptekach czy przychodniach. Podobnie sytuacja wygląda z suplementami diety, które również powinny być umieszczone w odpowiednich koszach. A co z pustymi opakowaniami? Sprawdź, czy w tym wypadku również obowiązują specjalne zasady.

Rodzaje opakowań leków i suplementów diety

Na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzaju opakowań, w których umieszczane są zarówno leki jak i suplementy diety. Rodzaj opakowania zależy od tego w jakiej postaci jest dany produkt. Inny będzie sposób przechowywania tabletek, inny proszku, a jeszcze inny syropu, oleju bądź kremu.

Najpopularniejszą, a zarazem największą grupę opakowań farmaceutycznych stanowią tzw. blistry, czyli opakowania z tworzyw sztucznych wykonane za pomocą techniki zwanej termoforowaniem. Oprócz tego powszechne są tubki, ampułki, pojemniki aerozolowe, fiolki, butelki, zakraplacze czy też kroplomierze.

Najczęściej opakowania wykonywane są z tworzyw sztucznych, ale coraz większą popularność zyskują też, powszechne kiedyś, opakowania szklane. Sposób oznakowania opakowań leków określają przepisy i rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Gdzie wyrzucać puste opakowania po lekach i suplementach diety?

Puste opakowania po lekach i suplementach diety powinny być wyrzucane do koszy na śmieci zgodnie z zasadami segregacji odpadów. Nie trzeba ich wywozić do specjalnych kubłów tak jak ma to miejsce w przypadku pełnych opakowań.

Zasady segregacji pustych opakowań:

  • Blistry, listki z folii i aluminium – pojemnik na odpady zmieszczane (czarny)
  • Szklane ampułki – pojemnik na szkło (zielony)
  • Tubki po maści – pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (żółty)
  • Blistry z plastiku – pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (żółty)
  • Kartonik i ulotka – pojemnik na papier (niebieski)

Pamiętaj o środowisku!

W dzisiejszych czasach, w dobie drastycznie postępujących zmian klimatu, kwestie ochrony środowiska są niezwykle ważne. Jednym z podstawowych zasad troski o klimat jest segregacja odpadów. Śmieci wyrzucone do odpowiednich koszy mogą być dalej przetwarzane, co jest podstawą racjonalnej gospodarki odpadami.

Ale dbanie o środowisko powinno się zacząć już na etapie wybierania interesujących nas produktów. Warto zwracać uwagę czy to co nabywamy produkowane jest w sposób nie zaburzający naturalnej równowagi środowiska. 

Dotyczy to wszystkich dziedzin życia, w tym wspomnianych wcześniej suplementów diety. Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniej suplementacji postaw na produkty, które nie szkodzą klimatowi i nie powodują dewastacji fauny i flory, w tym ekosystemów morskich. Dobrym przykładem jest tu suplement CalanOil® zawierający cenne dla zdrowia kwasy omega 3, pozyskiwane z widłonogów arktycznych. Są one niewielkie ale występują w biomasie tak ogromnej, że jego odławianie w żaden sposób nie powoduje ubytków fauny morskiej.

Czytaj też: Rewolucyjna i nowoczesna forma kwasów omega-3 – CalanOil® – nowa generacja kwasów omega-3.

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023