tekstowa część logotypu CalanOil

Dbając o środowisko, dbasz o siebie

Zmiany klimatu to problem globalny, który zaczęliśmy odczuwać na własnej skórze. Upalne lata i trudności z dostępem do wody to nie tylko kłopoty „Trzeciego Świata”, to sytuacja, której aktualnie doświadcza cała planeta Ziemia. 

Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy z nas podejmował działania wspierające środowisko. Również dbając o siebie, o swoje zdrowie i samopoczucie, powinniśmy zwracać uwagę na to, by robić to w sposób zgodny z naturą.

Zmiany klimatu – to już się dzieje

Obecne zmiany klimatu spowodowane są w większości działalnością człowieka. Produkcja energii, nawozów sztucznych, przemysłowa hodowla zwierząt oraz agresywne rolnictwo, skutkujące wycinaniem ogromnych obszarów lasów, powodują emisję ogromnych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. To z kolei prowadzi do globalnego ocieplenia.

Jak podają specjaliści z Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu (European Climate Pact):  „Lata 2011–2020 były najcieplejszą dekadą w historii, a średnia temperatura na świecie w 2019 r. wyniosła 1,1 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej”

To zatrważające dane, ponieważ według szacunków, gdy średnia temperatura podniesie się o 2°C czekają nas katastrofalne w skutkach zmiany. 

Co się stanie, gdy temperatura na Ziemi będzie wyższa?

Jak wynika z raportu przygotowanego jeszcze w 2016 roku przez zespół naukowców z European Geosciences Union, jeśli nic się nie zmieni, średnia temperatura podskoczy o dwa stopnie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat – EGU – Aktualności i prasa – 1,5 ° C vs 2 ° C globalne ocieplenie – nowe badanie pokazuje, dlaczego pół stopnia ma znaczenie.

Co się wtedy wydarzy?

1. Wzrośnie poziom mórz – eksperci szacują, że do 2100 roku poziom wód może się podnieść nawet o 50 centymetrów. Wtedy kilkanaście milionów osób będzie musiało zmienić miejsce zamieszkania. Wiele rejonów nawiedzać będą regularne powodzie, część z nich zostanie całkowicie zalana.

 

2. Zabraknie wody pitnej – naukowcy twierdzą, że w przyszłości ludzie będą musieli walczyć o wodę. Dlaczego? Po pierwsze: ocieplenie klimatu powoduje susze, które już teraz wpływają na zanikanie jezior i innych wód śródlądowych.
Po drugie: rosnący poziom wód oceanicznych sprawi, że będą się one mieszać z wodą słodką powodując, że stanie się ona niezdatna do użycia. Wpłynie to też na znaczące ograniczenie upraw i hodowli, a co za tym idzie: ograniczony dostęp do pożywienia. Rolnictwo będzie się musiało przestawić w głównej mierze na uprawę ryżu czy soi. 

 

3. Wyginą prawie wszystkie rafy koralowe – wzrost temperatury spowoduje masowe blaknięcie koralowców i ich obumieranie. To z kolei wiązać się będzie z praktycznie całkowitym zanikiem rybołówstwa, a rejony, w których ryby i owoce morza są głównym składnikiem pożywienia zaczną cierpieć głód i biedę

Brak raf koralowych wpłynie też na zmniejszenie się poziomu tlenu w wodzie morskiej, a co za tym idzie powiększenie się zwanych „martwych stref” i wzrost aktywności bakterii beztlenowych, produkujących siarkowodór, czyli gaz cieplarniany.

Szacuje się, że przy obecnym tempie zmian klimatycznych  w ciągu najbliższych 20 lat wyginąć może nawet 70% koralowców, a do końca 2100 roku znikną wszystkie.

 

4. Ludzie zaczną umierać – wpłynie na to kilka czynników. Po pierwsze: upały i coraz gorętsze lata (a wkrótce nie tylko lata) już teraz sprawiają, że jesteśmy osłabieni, mamy zawroty głowy, wysokie ciśnienie, duszności, omdlenia. Zdarzają się przypadki śmierci z przegrzania. Po drugie: zanieczyszczenie powietrza, które, jak szacują eksperci w ciągu kilkudziesięciu lat może doprowadzić do 400 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Toksyny zawarte w powietrzu wpływają na rozwój wszelakich chorób, od problemów z drogami oddechowymi aż po nowotwory.

 

Jak Ty możesz przeciwdziałać zmianom klimatu?

 • OGRANICZ EMISJĘ GAZÓW CIEPLARNIANYCH
 1. Gaś światło w nieużywanych pomieszczeniach i wymień żarówki na energooszczędne
 2. Kupując sprzęt RTV i AGD wybierz ten o wysokiej klasie energooszczędności (A+++)
 3. Wyłączaj z prądu urządzenia, z których nie korzystasz
 4. Gotuj jedynie tyle wody, ile potrzebujesz 
 5. Nie wstawiaj gorącego jedzenia do lodówki
 6. Segreguj odpady
 7. Wyłącz kaloryfery, gdy nie ma Cię w domu
 8. Zamiast samochodu wybierz rower lub komunikację publiczną

 • OSZCZĘDZAJ WODĘ
 1. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie
 2. Zakręcaj kran podczas mycia zębów
 3. Pralkę i zmywarkę włączaj dopiero wtedy, gdy są w pełni załadowane 
 4. Zainstaluj wodomierz 

 • ZWRÓĆ UWAGĘ NA PRODUKTY, KTÓRE KUPUJESZ
 1. Wybieraj produkty, które nie są zapakowane w plastik 
 2. Zamiast kupować nowe rzeczy wymieniaj się nimi z innymi
 3. Unikaj jednorazówek, postaw na trwalsze produkty, wysokiej jakości
 4. Nie korzystaj z jednorazowych, foliowych toreb
 5. W miarę możliwości wybieraj produkty wykonane z surowców wtórnych 
 6. Wybieraj kosmetyki naturalne, których produkcja nie zagraża środowisku

 • ZADBAJ O ZIELEŃ
 1. Sadź drzewa -pochłaniają one dwutlenek węgla produkując jednocześnie tlen.
 2. Oszczędzaj papier
 3. Wybierając produkty drewniane zwróć uwagę na to, by były oznaczone symbolami FSC i PEFC (z certyfikowanych, prawidłowo zarządzanych lasów)

 • ZADBAJ O SIEBIE I O TO CO JESZ
 1. Ogranicz w diecie ilość mięsa zwierząt hodowlanych,  postaw na produkty roślinne, naturalne Dieta peskatariańska – co to takiego? – CalanOil
 2. Stosuj zbilansowaną dietę dostarczającą niezbędnych substancji odżywczych – zapobieganie ma zdecydowanie niższe koszty środowiskowe niż leczenie.
 3. Wybierając suplementy diety sięgnij po takie, których produkcja i pozyskiwanie nie zaburzają naturalnej równowagi środowiska. Takim suplementem jest olej z widłonoga CalanOil®

 

Wybierając CalanOil® dbasz o siebie i o środowisko

Zmiany klimatu tworzą naszemu organizmowi coraz bardziej wymagające warunki, więc konieczne jest dostarczanie mu substancji odżywczych, które wzmocnią i korzystnie wpłyną na zdrowie, odporność oraz samopoczucie. Niezbędne jest m.in. zapewnienie optymalnego poziomu kwasów omega-3 (Produkty bogate w kwasy omega).

W tym celu konieczna może być suplementacja. Wybierając suplement diety warto sięgnąć po CalanOil®, który nie tylko zawiera w/w kwasy omega, ale są one dostępne w nowej, łatwo przyswajalnej formie Forma chemiczna kwasów omega-3 – dlaczego ma tak duże znaczenie? | CalanOil.

Z CalanOil® zadbasz również o środowisko, bo zawarty w nim olej pozyskiwany jest z widłonoga arktycznego – niewielkiego stworzenia żyjącego m.in. w Morzu Arktycznym, którego populacja jest niezwykle liczna i potrafi odtworzyć się w bardzo krótkim czasie z zaledwie kilku procent osobników.  Dlatego pozyskiwanie oleju z tych organizmów nie zaburza naturalnej równowagi środowiska. 

Widłonogi arktyczne mają jednoroczny cykl życia, a to oznacza, że nie akumulują metali ciężkich, toksyn czy mikroplastiku zawartych w morzach i oceanach jak inne organizmy. To sprawia, że w CalanOil® jest jedną z najczystszych postaci kwasów omega-3 dostępnych na rynku. Czytaj też: Pozyskiwanie CalanOil® a środowisko | CalanOil®.

 

 

 

fot. maka magnolia / www.pxhere.com

 

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023