tekstowa część logotypu CalanOil

Jak przechowywać suplementy diety?

Wiele jest informacji dotyczących tego, jak ważne jest wzbogacenie swojej codziennej diety o odpowiednią suplementację. Nieco mniej natomiast mówi się o tym w jaki sposób przechowywać suplementy, aby jak najdłużej można z nich było korzystać. W tej kwestii można również trafić na wiele mitów, które właśnie teraz postaramy się obalić.  

Odpowiednie przechowywanie suplementów – dlaczego to takie ważne?

Pomimo tego, że suplementy diety nie są lekami a środkami spożywczymi, bardzo ważne jest gdzie i w jakiej temperaturze je przechowujemy. Wiele znajdujących się w nich naturalnych składników nie może być narażonych na nadmierną wilgoć lub silny wpływ promieni słonecznych, gdyż negatywnie oddziałuje to na ich stabilność.

Nieprawidłowo zabezpieczone suplementy mogą nie tylko utracić swoje korzystne działanie, ale nawet wywołać niepożądane skutki uboczne. 

Przeczytaj ulotkę i zalecenia producenta

Każdy suplement diety, zależnie od tego jakie zawiera składniki i jakie ma wykazywać działanie, może mieć inne zalecenia co do przechowywania. Dlatego pierwszym krokiem po zakupie suplementu powinno być dokładnie zapoznanie się z instrukcjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu czy ulotce.

To właśnie tam, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, znajdują się najważniejsze informacje dotyczące zarówno składu samego suplementu, jego dawkowania jak i warunków przechowywania. Ważne jest też, aby zwrócić uwagę jak dobrać suplementy do swoich potrzeb? – CalanOil

Zdarza się, że określony suplement inaczej musi być przechowywany przed a inaczej po otwarciu, dlatego naprawdę warto zapoznać się ze wspomnianymi informacjami.

Znajdź najlepsze miejsce 

Wybór miejsca, w którym będziemy przechowywać suplementy wydaje się czymś z pozoru błahym jednak tę kwestię trzeba potraktować bardzo poważnie. 

Decydując gdzie chcemy trzymać nasze kapsułki, fiolki, syropy, itp. powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Z dala od dzieci!!

Zarówno lekarstwa, środki medyczne, farmakologiczne jak i suplementy diety powinniśmy trzymać w miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Takie też są oficjalne, rządowe wytyczne D2007196.pdf (sejm.gov.pl).

Możemy zdecydować się na przykład na znajdującą się wysoko półkę, zamykaną na klucz szufladę czy zabezpieczone pudełko bądź apteczkę. 

Najważniejsze, aby dzieci w żaden sposób nie mogły się do nich dostać. To samo tyczy się zwierząt.

2. Stałe miejsce

Suplementy powinny być przechowywane w jednym miejscu. Jeśli zdecydujemy się umieścić je w określonej szufladzie powinniśmy chować je tam cały czas. 

Dzięki temu nie tylko unikniemy ewentualnego bałaganu, ale też nie stracimy czasu na poszukiwanie swoich kapsułek.

3. Zawsze pod ręką

Powinno to być miejsce, które w jakiś sposób będzie nam się „rzucać w oczy”, o którym będziemy pamiętać (wciąż jednak mając na uwadze to, by dzieci nie miały do niego dostępu). 

Wszystko po to, by nie zapomnieć o regularnej suplementacji.

Gdzie powinniśmy trzymać suplementy? FAKTY i MITY

✔    Suplementy trzymamy w oryginalnym opakowaniu  – FAKT  

Przekładanie kapsułek do innych, dedykowanych pojemniczków jest coraz bardziej popularną praktyką. Jednak, niekoniecznie słuszną. Najbezpieczniej będzie zostawić suplement w takim opakowaniu w jakim go kupiliśmy (fiolka, słoik, ampułka, blister itp.).

Wszystko dlatego, że opakowania te są dobrane z myślą o danym rodzaju suplementu i wyprodukowane w taki sposób, aby jak najdłużej zachował on swoje cenne wartości.

 

?   Suplementy diety najlepiej trzymać w kuchni bądź w łazience – MIT 

Zarówno kuchnia jak i łazienka nie są dobrymi miejscami do przechowywania suplementów z uwagi na dużą zmienność temperatur.

W kuchni temperaturę podnosi (często dość znacząco) gotowanie i pieczenie, a to z kolei powoduje, że może być tam zbyt ciepło, aby trzymać suplementy bez szkody dla ich jakości.

Natomiast w łazience występuje duża wilgoć (powodowana m.in. przez kąpiele), a to również może mieć niekorzystny wpływ na dany specyfik. 

 

✔   Suplementy powinny być trzymane w temperaturze pokojowej – FAKT

Optymalna temperatura dla przechowywania suplementów wynosi od 15 do 25 stopni (chyba, że producent wskazuje inaczej). 

Z tego też względu nie powinny być one trzymane blisko okien czy kaloryferów, gdzie temperatura może być nieco wyższa niż ta zalecana.

 

Suplementy przeznaczone do przechowywania w lodówce umieszczamy na drzwiach lodówki MIT

Jeśli producent zaleca zabezpieczenie suplementu w chłodnym miejscu powinniśmy go umieścić na środkowej półce w lodówce. 

Często spotykamy różnego rodzaju specyfiki i leki umieszczone na drzwiach od lodówki, co jest błędem. W takim miejscu mogą być one bowiem narażone na uszkodzenia mechaniczne lub zmiany temperatur wynikające z częstego otwierania i zamykania drzwi.

Bardzo istotne jest, aby zaprzestać stosowania danego suplementu jeśli zauważymy, że zmienił on zapach, kolor czy kształt (dotyczy głównie kapsułek soft-gel). W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po nowe opakowanie, by mieć pewność, że preparat zadziała prawidłowo. Czy suplementy diety… działają? | CalanOil

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023