tekstowa część logotypu CalanOil

Jak stres wpływa na Twój organizm? Sprawdź, jak zmniejszyć jego skutki

W obecnych czasach bardzo trudno jest żyć w sposób całkowicie pozbawiony stresu. Troska o pracę,  finanse, gospodarkę, politykę, a nawet życie rodzinne wywołują u nas napięcie i poddenerwowanie. Niestety, to wszystko odbija się na naszym zdrowiu, a skutki oddziaływania stresu na nasz organizm okazują się dużo poważniejsze niż mogłoby się wydawać. 

Stres – co to jest i skąd się bierze?

Stres to nic innego jak odpowiedź organizmu na wydarzenia, sytuacje i okoliczności (stresory), które zaburzają jego równowagę, wywołują napięcie i prowadzą do silnych, często niekontrolowanych emocji. Stres powodowany jest przez przypływ adrenaliny – hormonu oddziałującego na układ nerwowy. 

Reakcje organizmu na stres mogą być różne w zależności od osoby. Może to być kołatanie serca, potliwość, dreszcze, problemy z koncentracją, ból brzucha, ból głowy, bezsenność, przyspieszone tętno, a nawet nudności, wymioty czy biegunka. 

Niestety, długotrwałe przebywanie w warunkach stresu może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Częste i dość powszechne dolegliwości wynikają właśnie ze zbyt długiego poddania się sytuacjom stresowym – niestety wpływ stresu na zdrowie przez wielu wciąż jest bagatelizowany.

Życie w ciągłym stresie. Wpływ stresu na zdrowie

Długotrwały stres może negatywnie wpływać na wiele funkcji organizmu, poczynając od emocji i samopoczucia, a kończąc na fizycznych dolegliwościach.

Po pierwsze, zbyt wysoki poziom stresu może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego. To oznacza, że osoby narażone na życie w stresie częściej chorują i dłużej walczą z infekcjami.

Co więcej, może on podwyższać ciśnienie krwi i prowadzić do cukrzycy i poważnych chorób sercowo-naczyniowych. Jest też jednym z ważnych czynników odpowiadających za problemy z otyłością: na skutek stresu może dochodzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, a sytuacje nerwowe mogą powodować, że jemy więcej lub nie jemy wcale.

Stres zaburza też gospodarkę hormonalną powodując problemy z płodnością, a u kobiet również zaburzenia miesiączkowania. Wpływa także na spadek libido.

A to tylko część ze schorzeń, które mogą się pojawić na skutek poddania się przewlekłym sytuacjom stresowym. 

Jak sobie radzić ze stresem?

Złotym środkiem byłoby całkowite zniwelowanie sytuacji stresowych co, niestety, w obecnych czasach wydaje się być niemożliwe. Dlatego trzeba podejmować działania, które w maksymalny sposób ograniczą wpływ stresu na zdrowie.

Co więc robić?

1. Uprawiaj aktywność fizyczną – sport, niekoniecznie wyczynowy, ale również umiarkowane, niewymagające ćwiczenia (albo chociaż zwykły spacer) korzystnie wpływają na układ nerwowy i pomagają zmniejszyć towarzyszący nam stres.

2. Medytuj lub wykonuj ćwiczenia oddechowe – nie od dzisiaj wiadomo, że prawidłowe, głębokie oddechy pomagają uspokoić nie tylko emocje, ale również w większym stopniu umożliwiają panowanie nad swoim ciałem. Dlatego regularne ćwiczenia oddechowe będą skutecznym narzędziem w walce ze stresem. 

3. Zrezygnuj z używek – zarówno alkohol jak i tytoń niekorzystnie wpływają na układ nerwowy i mimo pierwszego uczucia ulgi, na dłuższą metę wzmacniają odczucia stresowe.

4. Znajdź czas dla siebie – w codziennym zabieganiu nie zapomnij o chwili relaksu i poświęć się działaniom, które sprawiają Ci radość. Jednym słowem znajdź sobie hobby!

5. Nie rezygnuj z życia erotycznego – badania dowodzą, że seks i związany z nim wyrzut endorfin poprawiają samopoczucie, relaksują i odprężają, a to pozwala lepiej walczyć ze stresem. 

Suplementacja w walce ze stresem. Jakie suplementy diety na stres?

Wprowadzenie do swojej diety suplementów może pomóc zmniejszyć stres i jego niekorzystny wpływ na organizm. Niektóre suplementy zawierają bowiem takie substancje odżywcze, które skutecznie redukują poziom stresu. Wśród nich:

  • Magnez – jego prawidłowy poziom prowadzi do syntezy serotoniny (hormonu szczęścia), która nie tylko poprawia nastrój, ale hamuje uwalnianie „hormonu stresu”. 
  • Kwasy omega 3 – uczestniczą one w budowie najważniejszych neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za nasze samopoczucie – sertoniny i dopaminy. utrzymanie odpowiedniego poziomu omega 3 ma więc znaczący wpływ na poprawę samopoczucia. Co więcej, badania wykazują, że kwasy te mogą być pomocne w walce z depresją i stanami lękowymi.
  • Witamina D – zwana witaminą słońca, wpływa na poziom serotoniny w mózgu. Jej odpowiedni poziom sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy pełni energii i motywacji do działania. Właśnie dlatego to właśnie latem większość ludzi czuje się po prostu lepiej – wtedy bowiem wit. D jest najwięcej.
  • Potas – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, natomiast przewlekłe sytuacje stresowe prowadzą do jego wypłukiwania z organizmu, co może prowadzić do nerwicy. Dlatego w sytuacjach stresowych uzupełnienie diety o poas może się okazać koniecznością. Co więcej, to właśnie jony potasu pomagają transportować serotoninę, co jest niezwykle ważne w przypadku funkcjonowania w ciągłym napięciu.

Pamiętaj, żeby wybierając suplement diety zwrócić uwagę nie tylko na jego skład, ale także sposób pozyskiwania określonych substancji, co ma ogromne znaczenie m.in. w przypadku kwasów omega 3 (czytaj też: Omega-3 suplementacja, co trzeba wiedzieć? | CalanOil® – nowa generacja kwasów omega-3). Tych substancji nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, dlatego możemy je dostarczyć wyłącznie z pożywienia. Z uwagi na to, że kwasy omega 3 znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach morskich i owocach morza, ich nieprawidłowe i nieprzemyślane pozyskiwanie może znacząco zaburzać naturalną równowagę środowiska.

Tak negatwynego wpływu nie ma nowoczesny suplement diety CalanOil®, w któym kwasy omega 3 pozyskiwane są zw maleńskich i bardzo licznych widłonogów arktycznych, których populacja odbudowuje się w ekpresowym tempie.

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023