Jesień to magiczny czas. Kolorowe liście spadają z drzew zachęcając do popołudniowych spacerów. Niestety, w tym okresie robi się też coraz bardziej chłodno i… deszczowo. A to spore wyzwanie dla organizmu! Właśnie dlatego to właśnie jesienią wiele osób skarży się na wzmożone bóle stawów. Sztywność, ból i ograniczona ruchomość mogą utrudniać codzienne życie. Jaka jest recepta na zdrowe stawy? Warto poznać naturalne sposoby, które pomogą zadbać o stawy przez cały rok. W tym względzie nieocenione będą kwasy omega-3 oraz tajemniczo brzmiąca astaksantyna.
Bóle stawów – rodzaje i przyczyny
Bóle stawów to jedna z najczęściej występujących dolegliwości na świecie. Szacuje się, że dotykają one około 30% całej populacji. Mogą wynikać z wielu różnych schorzeń, wśród których najczęstszymi są te o podłożu zapalnym.
Zapalenie stawów to grupa chorób, która uszkadza, zniekształca lub ogranicza ruchomość stawów. Dotykają one przede wszystkim kolan, ramion i bioder.
Obecnie wyróżnia się ponad 100 różnych rodzajów zapalenia stawów, jednak są takie typy, które pojawiają się najczęściej. Są to:
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Łuszczycowe zapalenie stawów
- Dna moczanowa (artretyzm)
- Toczeń rumieniowaty
- Zapalenie stawów wywołane infekcją
Przyczyny wystąpienia zapalenia stawów nie są do końca jasne, ale związane są z problemami z układem odpornościowym i tzw. autoagresją organizmu. Dochodzi do niej wtedy, gdy organizm uznaje własne tkanki za obce i wytwarza przeciwciała, które mają je zniszczyć.
Zapalenie stawów może się też pojawić na skutek przebytej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale może być także związane z silnym i długotrwałym stresem.
Objawy zapalenia stawów
Jak wiadomo każda choroba wyróżnia się innymi dolegliwościami, ale w przypadku zapalenia stawów możemy wymienić kilka standardowych objawów, które pojawiają się praktycznie za każdym razem. To przede wszystkim ból i sztywność stawów, które najmocniej dokuczają wczesnym rankiem. Warto przy tym podkreślić, że ból towarzyszący zapaleniu stawów często jest na tyle intensywny, że skutecznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
Oprócz tego pojawia się obrzęk stawów, a także zaczerwienienie skóry, głównie nad chorym stawem. Do tego miejsce w którym stawy są chore jest wyraźnie cieplejsze niż reszta ciała.
Wszystkie te objawy mogą się nasilać w okresie jesienno-zimowym, kiedy to spada ciśnienie a zwiększa się wilgotność powietrza. Do tego sytuacji nie poprawia niedobór pochodzącej od słońca witaminy D. Stawy są obciążone, zmęczone i wyraźnie dają o sobie znać.
Bóle i sztywnienie stawów. Jak sobie z tym radzić?
Jeśli długotrwale występuje u Ciebie któraś z wyżej wymienionych dolegliwości to natychmiast udaj się do lekarza specjalisty celem wystawienia odpowiedniej diagnozy. Zapalenie stawów wymaga specjalistycznego leczenia, a w przypadku jego zaniedbania może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do znacznego ograniczenia sprawności.
Wczesne rozpoczęcie leczenia oznacza, że o 20 proc. spada częstość stosowania kosztownych terapii, a o 40 proc. potrzeba wykonywania zabiegów operacyjnych.
Warto jednak wspomóc się także naturalnymi metodami, które zmniejszą lub zniwelują skutki chorób stawów (nawet w przypadku schorzeń potwierdzonych lekarską diagnozą).
Naturalne metody walki z chorobami stawów
W przypadku zapalenia stawów wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne, jednak warto też postawić na inne metody, które w znacznym stopniu zmniejszą ryzyko wystąpienia zapalenie lub pomogą je zwalczyć.
Po pierwsze, niezwykle istotne jest utrzymywanie regularnej aktywności na świeżym powietrzu. Ćwiczenia, a nawet zwykły spacer. Mimo, że w przypadku schorzeń związanych ze stawami ruchomość jest ograniczona to naukowcy są zgodni, że nie wolno z niej rezygnować. Oczywiście, ćwiczenia muszą być prawidłowo dobrane i niezbyt wyczerpujące, aby nie pogorszyć swojej sytuacji i nie narazić się na nadmierny ból.
Po drugie, ważne są suplementy diety bogate m.in. w kwasy omega-3, a także kolagen, witaminę C, kwas hialuronowy czy astaksantynę.
Kwasy omega 3 na zdrowe stawy
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 są jednymi z najważniejszych składników odżywczych, które wspierają zdrowie stawów. Są to tłuszcze, które występują głównie w tłustych rybach morskich takich jak makrela, łosoś czy sardynki.
Kwasy omega 3 wykazują silne działanie przeciwzapalne, które jest szczególnie istotne w przypadku dolegliwości stawowych. Zmniejszają one stan zapalny w stawach co przekłada się na zmniejszenie bólu, sztywności i obrzęków.
Ponadto, kwasy te wpływają na produkcję kolagenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów.
Regularne spożywanie kwasów omega-3 może więc pomóc w utrzymaniu elastyczności i zdrowia stawów.
Astaksantyna – jak wpływa na stawy?
Obok kwasów omega-3 i kolagenu to właśnie astaksantyna może pomóc w utrzymaniu zdrowia stawów. Astaksantyna to silny przeciwutleniacz, który jako naturalny barwnik karoteinowy występuje m.in. w algach i krewetkach.,
Astaksantyna pomaga w ochronie stawów przed stresem oksydacyjnym, który może przyczyniać się do uszkodzeń i pogorszenia funkcjonowania stawów. Posiada też właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może przynieść ulgę osobom z dolegliwościami stawowymi. Doskonale chroni również włókna kolagoenowe przed uszkodzeniami spowodowanymi utlenianiem.
Dobrą wiadomością jest to, że kwasy omega-3 i astaksantyna mogą znaleźć się w jednym suplemencie diety naturalnego pochodzenia! Takie połączenie, zawarte w suplemencie diety CalanOil® zapewnia kompleksowe wsparcie stawów nie tylko jesienią, ale przez cały rok!
CalanOil © 2023