tekstowa część logotypu CalanOil

Choroby wynikające z niedoboru kwasów omega 3. Konsekwencje dla organizmu

Podwyższony cholesterol, problemy ze stawami, częste infekcje i trudności w zapamiętywaniu – czy wiesz, że mogą to być konsekwencje niedoboru kwasów omega 3 w organizmie? Te wielonienasycone kwasy tłuszczowe są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania – jeśli dostarczasz ich zbyt mało zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Sprawdź więc dokładnie, czym grozi niedobór kwasów omega-3.

Kwasy omega 3 – wpływ na organizm

Dobroczynny wpływ kwasów omega-3 na ludzki organizm został potwierdzony licznymi badaniami. Naukowcy wykazali, że te wielonienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie działają na pracę mózgu, wzroku i serca, poprawiają stan skóry, a nawet samopoczucie! Nic dziwnego, że są one często poszukiwanym składnikiem suplementów diety. 

Niestety, nasz organizm nie wytwarza kwasów omega 3 i konieczne jest ich dostarczanie wraz z pożywieniem. I tutaj pojawia się kolejny problem, ponieważ znajdują się one przede wszystkim w tłustych rybach morskich, owocach morza i niektórych olejach, a to nie są podstawowe składniki codziennej diety Polaków. Statystyki wykazują, że jemy za mało ryb, a tym samym nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki tych cennych kwasów.

Trzeba się więc ratować suplementacją, a słowo “trzeba” zostało tu użyte nieprzypadkowo. Wszystko dlatego, że kwasy omega-3 z jednej strony pomagają, ale z drugiej ich brak lub niewystarczający poziom może znacząco zaszkodzić naszemu organizmowi. 

Objawy niedoboru kwasów omega-3 w organizmie

Niewystarczający poziom omega 3 w organizmie niesie ze sobą wiele konsekwencji poczynając od pracy narządów, a kończąc na samopoczuciu. 

W przypadku niewystarczającego dbania o dostarczenie sobie odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób. 

Wśród najpoważniejszych i najczęstszych problemów związanych z niedoborem kwasów omega 3 w organizmie wymienić możemy:

  • Obniżona odporność
  • Problemy z pamięcią i koncentracją
  • Zaburzenia nastroju
  • Problemy ze wzrokiem
  • Sucha i podrażniona skóra
  • Kruche i łamliwe paznokcie
  • Nadciśnienie
  • Przykurcze mięśni
  • Sucha i blada skóra
  • Miażdżyca
  • Wysoki poziom złego cholesterolu
  • Łamliwe i nadmiernie wypadające włosy
  • Alergie
  • Schorzenia układu sercowo-naczyniowego
  • Wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów

Konsekwencji niedoboru kwasów omega 3 może być dużo więcej. Często dotyczą one też objawów, które bagatelizujemy (jak np. drganie powiek). Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu omega 3 w organizmie. Czytaj też: 5 zasad prawidłowej suplementacji – CalanOil® – nowa generacja kwasów omega-3.

Prawidłowy poziom omega 3 w organizmie. Jakie jest zapotrzebowanie?

Zaleca się, aby dzienna dawka kwasów omega 3 oscylowała w granicach 250 mg. Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wskazuje jednak, że poziom ten powinien być dużo wyższy. Zgodnie z zaleceniami, aby uzyskać pożądane efekty, powinniśmy spożywać od 2 do 4 gramów omega 3 dziennie. 

Nie ma tu znaczenia, czy kwasy omega 3 dostarczymy w pożywieniu jedząc duże ilości tłustych ryb morskich, czy też sięgniemy po suplementy diety zawierające te cenne składniki. Faktem jest jednak, że wybierając suplementację będzie ci dużo łatwiej otrzymać optymalny, wysoki poziom omega 3, a sięgając po suplementy takie jak CalanOil®, będziesz mieć pewność, że nie tylko dbasz o siebie, ale i o środowisko!

Polecamy: Rewolucyjna i nowoczesna forma kwasów omega-3 – CalanOil® – nowa generacja kwasów omega-3.

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023