tekstowa część logotypu CalanOil

Czy nadmiar kwasów omega 3 może zaszkodzić?

Wiele wiadomo o dobroczynnym wpływie kwasów omega 3 na ludzki organizm. Dzięki utrzymaniu ich odpowiedniego poziomu i można cieszyć się lepszą formą i samopoczuciem. Ale czy można “przedawkować” kwasy omega 3? Jakie są skutki ich nadmiernej podaży? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości co do nadmiaru kwasów omega 3 w organizmie.

Kwasy omega 3 – jak działają?

Kwasy omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – NNKT (do których należą też kwasy omega-6). Mimo, że organizm potrzebuje ich, by prawidłowo funkcjonować to sam nie jest w stanie ich wytworzyć – konieczne jest więc dostarczanie ich z pożywienia bądź w formie suplementacji.

Kwasy omega 3 dzielą się na trzy główne rodzaje: kwas dokozaheksaenowy, eikopzapentaenowy oraz kwas a-linolenowy. Każdy z nich wywiera duży wpływ na funkcjonowanie praktycznie całego ludzkiego organizmu, utrzymanie prawidłowego poziomu kwasów omega 3 pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną, natomiast ich niedobory mogą skutkować poważnymi problemami.

Wpływ kwasów omega 3 na organizm

Korzyści związanych z utrzymaniem prawidłowego poziomu omega 3 w organizmie jest bardzo wiele.

To one wpływają na poprawę pamięci i koncentracji, wykazują silne działanie przeciwzapalne, wpływają na układ sercowo-naczyniowy zmniejszając ryzyko chorób kardiologicznych, obniżają ciśnienie tętnicze krwi i poziom złego cholesterolu, spowalniają procesy starzenia się komórek, a nawet mają działanie przeciwnowotworowe, głównie w przypadku raka piersi, raka okrężnicy i raka prostaty.

Jakby tego było mało, to właśnie kwasy omega 3 wzmacniają kości i stawy wspomagając wchłanianie wapnia, wykazują właściwości antyalergiczne, poprawiają odporność i zmniejszają objawy chorób skórnych. Mają też świetne właściwości wpływające na poprawę kondycji włosów, skóry paznokci oraz wzroku.

Odpowiedni poziom omega 3 w organizmie. Ile kwasów omega 3 przyjmować?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasów omega 3 w organizmie nie jest wcale łatwą sprawą. Wszystko dlatego, że kwasy te, jak już wspomnieliśmy, nie są wytwarzane w organizmie i muszą być dostarczone z pożywienia. Niestety, ich największe źródło stanowią tłuste ryby morskie i owoce morza, a tych wciąż jest za mało w naszym codziennym menu. 

Zgodnie z zaleceniami dzienne zapotrzebowanie na wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 dla osoby dorosłej wynosi nie mniej niż 250 mg, ale Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca, by spożycie to wynosiło znacznie więcej, nawet pomiędzy 2 a 4 g – tylko takie dawki mają gwarantować uzyskanie oczekiwanych efektów. 

Nie da się ukryć, że dostarczenie takich ilości omega 3 tylko z pożywienia jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Dlatego do swojej codziennej diety należy wprowadzić suplementy bogate w kwasy omega 3, które uzupełnią ewentualne niedobory tych ważnych substancji.

Warto przy tym pamiętać, aby wybrać suplement dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb oraz sprawdź zalecenia producenta co do jego stosowania. Warto też zwrócić uwagę na to, jak długo należy stosować suplementy bogate w omega 3.

Nadmiar kwasów omega 3. Czy można je przedawkować?

Przedawkowanie kwasów omega 3 jest bardzo mało prawdopdobnie. Wyzwaniem jest przecież utrzymanie ich na odpowiednio wysokim poziomie, więc do jego przekroczenia dochodzi nad wyraz rzadko. 

Jednak, jak mawiał klasyk, “nigdy nie mów nigdy” i sporadycznie może się zdarzyć, że poziom omega 3 w organizmie będzie zbyt wysoki. Zwłaszcza, jeśli nie zadbamy o odpowiedni stosunek omega 3 do omega 6, który powinien wynosić między 1:1 a 1:6. 

Zbyt wysoki poziom omega 3 w organizmie może prowadzić do rozrzedzenia krwi, co z kolei skutkuje mocniejszym krwawieniem w przypadku różnego rodzaju urazów. Ponadto, zbyt wysokie dawki mogą powodować przemijające dolegliwości takie jak np. nudności, wymioty czy biegunkę.

Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że kwasy omega 3 mają przede wszystkim niezwykle korzystny wpływ na organizm i nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że każdy człowiek potrzebuje ich do sprawniejszego, wydajniejszego i lepszego działania. Samo przedawkowanie kwasów omega 3 zdarza się niezwykle rzadko i łatwo można go uniknąć stosując się do zaleceń producenta związanych z suplementacją.

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

Na tej stronie używamy Cookies. Stosujemy się także do zapisów RODO. Czytaj więcej