tekstowa część logotypu CalanOil

Wybór suplementów diety dla seniora. Na co zwrócić uwagę?

Jakie suplementy diety można polecić seniorom?

Nie jest tajemnicą, że z wiekiem ludzki organizm zaczyna działać mniej wydajnie. To oznacza, że potrzebuje też wzmożonego wsparcia, by jak najdłużej zachować dobrą formę. Dieta, ruch, regularne wizyty u lekarzy i odpowiednia profilaktyka to tylko niektóre z ważnych elementów wspierających zdrowie organizmu. Dla seniorów niezwykle istotna jest też… suplementacja. W tym artykule znajdziesz informacje o suplementach diety polecane seniorom.

Zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem

Starzenie się jest nieuniknione – to naturalny, choć dla wielu niezbyt przyjemny, etap życia. Wraz z wiekiem zmian jest wiele i każdego mogą one dotknąć w innym momencie. Niektórzy starzeją się szybciej, inni wolniej, a procesy te zależą nie tylko od uwarunkowań genetycznych, ale przede wszystkim od naszego stylu życia.

Zmiany zachodzące z wiekiem dotyczą zarówno fizjologii, np. zmian w składzie mikrobiomu jelitowego, ale również zdolności intelektualnych i manualnych.

W kwestii fizjologicznej, jako pierwsza zaczyna się starzeć skóra – traci ona jędrność i sprężystość, staje się szara i sucha, pojawiają się na niej zmarszczki i bruzdy, które dobitnie świadczą o upływie lat. 

Po drugie, jeżeli nie uprawiamy regularnie aktywności ruchowej, nasz metabolizm w pewnym wieku znacznie spowalnia. To dlatego im jesteśmy starsi tym trudniej nam zachować zgrabną sylwetkę. Mniej wydajny staje się też układ odpornościowy co sprawia, że szczególnie w sezonie jesienno-zimowym przychodnie wypełnione są seniorami. 

Ale to nie koniec, bo wraz z wiekiem pojawiają się też różnego rodzaju choroby, takie jak m.in. cukrzyca, miażdżyca, zaćma, osteoporoza, nadciśnienie, zwyrodnienie stawów i wiele, wiele innych.

Im człowiek starszy tym gorzej radzi sobie również z otaczającym światem, chociaż i w tym wypadku to kwestia bardzo indywidualna: osoby, które przez całe życie pracowały umysłowo i ćwiczyły mózg dłużej zachowają sprawność intelektualną. Faktem jednak jest, że z upływem lat pamięć zaczyna zawodzić, a reakcje na bieżące wydarzenia stają się wolniejsze i mniej skuteczne. 

Mimo, że starzenie się jest procesem nieuniknionym to jednak można je znacząco spowolnić. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby zwiększyć swoje szansę na długą młodość.

Co robić, by wolniej się starzeć?

Póki co nie ma złotego środka, który pozwoli nam na zawsze pozostać młodymi i pięknymi. Jednak odpowiednie traktowanie swojego organizmu może pomóc dłużej cieszyć się dobrą formą i samopoczuciem.

Co więc robić? Odpowiedź jest prosta i wcale nie zaskakująca: ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, dużo się uśmiechać, wspierać się odpowiednią suplementacją i dobrymi, indywidualnie dobranymi kosmetykami (najlepiej pochodzenia roślinnego lub mineralnego). To co może jednak zaskoczyć to udowodniony naukowo fakt, że seniorzy którzy cieszą się dobrym zdrowiem mają równie dobre relacje z osobami ze swojego otoczenia. 

Jak wskazują eksperci: warto też zorientować się na co zmarli nasi przodkowie i na te aspekty zwrócić szczególną uwagę. Ich choroby mogły mieć tło genetyczne co przy odpowiedniej diagnostyce daje dzisiaj szansę na odpowiednio wczesne wdrożenie celowanej profilaktyki.

Suplementacja dla seniorów. Jakim suplementom warto się przyjrzeć?

O ile ruch i zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta nie budzą żadnych wątpliwości, o tyle suplementacja może wywołać wiele pytań. Sklepy z suplementami do diety oferują suplementy na odchudzanie czy suplementy sportowe, ale nie każdy potrafi powiedzieć jakie składniki powinniśmy suplementować i jak dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb i stylu życia.

Na suplementację powinni postawić wszyscy, niezależnie od wieku, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie uzupełnić niedobory ważnych składników i substancji odżywczych.

Jeśli chodzi o seniorów, to do swojej diety powinni włączyć przede wszystkim:

 • Kwasy omega 3
 • Witaminy z grupy B
 • Witamina D3
 • Witamina K
 • Witamina C
 • Witamina E
 • Kwas foliowy
 • Żelazo
 • Cynk
 • Magnez
 • Luteina
 • Wapń
 • Lecytyna

Kwasy omega 3 dla seniorów. Dlaczego powinny być nieodłącznym elementem diety?

Kwasy omega 3 to jedna z najistotniejszych substancji odżywczych, która powinna być regularnie dostarczana organizmowi. Wywierają niezwykle pozytywny wpływ na szereg funkcji ludzkiego organizmu i właśnie dlatego postanowiliśmy się nad nimi nieco głębiej pochylić.

Kwasy omega powinny być suplementowane nie tylko przez seniorów, ale przez osoby w każdym wieku. Wszystko dlatego, że ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć i należy je dostarczać z pożywienia. Z uwagi na to, że znajdują się one przede wszystkim w tłustych rybach morskich i niektórych olejach pochodzenia roślinnego, ich obecna podaż wśród polskiej populacji jest niewystarczająca. Dlatego do codziennej diety warto rozważyć włączenie suplementu zawierające te cenne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Seniorzy, ze względu na słabnące siły organizmu, powinni zwrócić na to szczególną uwagę.

Kwasy omega 3 mogą się okazać nieocenionym wsparciem dla osób starszych w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej jak i umysłowej. W jaki sposób?

Liczne badania naukowe wskazują, że kwasy omega 3 korzystnie wpływają na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i mogą pomóc w walce z nią. (Czytaj też: Kwasy omega 3 a choroba Alzheimera).

Dodatkowo, mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowej pracy ośrodkowego układu nerwowego. Utrzymanie ich odpowiedniego poziomu w organizmie wpływa na poprawę koncentracji i pamięci, wzmocnienie funkcji poznawczych, a także na poprawę samopoczucia. 

Co więcej, to właśnie kwasy omega 3 mogą być pomocne w walce z różnego rodzaju chorobami, w tym sezonowym przeziębieniem i grypą. Jest to możliwe dzięki ich działaniu przeciwzapalnemu. 

A to nie koniec! Jak wiadomo, seniorzy często mierzą się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu ruchu. Kości i stawy na skutek stopniowej utraty (utleniania) kolagenu tracą na ruchomości i stają się bardziej podatne na stłuczenia, przeciążenia czy nawet złamania. Kwasy omega 3 wpływają na zwiększenie wydajności produkcji oraz regeneracji kolagenu, co w sposób bezpośredni wpływa na zdrowie kości i stawów (Zachowaj zdrowe stawy przez cały rok!).  Dlatego właśnie na ich suplementacji zyskuje cały nasz organizm.

Jeśli chcesz się cieszyć zdrowiem i dobrą formą przez długie lata, koniecznie sięgnij po suplementy wspierające organizm i zawierające kwasy omega 3. Warto postawić na suplementy naturalne, w których kwasy omega 3 pozyskiwane są w sposób nie zaburzający naturalnej równowagi środowiska. Najczystszą formę kwasów omega 3 można znaleźć w suplemencie CalanOil®. Kwasy omega 3 są tutaj dostępne w nowej chemicznej formie estrów woskowych gwarantującej nie tylko lepszą biodostępność, ale również zupełnie unikatowe mechanizmy działania kwasów EPA i DHA, rozpoczynające się już w naszym przewodzie pokarmowym. Co więcej, dzięki CalanOil® nie przyczyniasz się do pogłębiania kryzysu klimatycznego, bo olej pozyskiwany jest z widłonogów arktycznych, których duża ogromna populacja regeneruje się nadzwyczaj szybko.

Czytaj też: Dbając o środowisko, dbasz o siebie!

Mamy nadzieję że ten poradnik wyboru suplementów diety będzie dla Was pomocny!

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023