Najzdrowsze narody świata. Dieta ma znaczenie!

Na poziom zdrowia narodu wpływa szereg czynników, poczynając od gospodarki przez opiekę zdrowotną i zanieczyszczenie powietrza aż po dietę. 

Bloomberg, największa na świecie agencja prasowa, przygotowała tzw. Bloomberg Global Health Index (Globalny Indeks Zdrowia Bloomberga), czyli ranking przedstawiający narody uznawane za najzdrowsze. Które kraje przodują i gdzie znajduje się Polska?

Spis treści:

  1. Jak określić zdrowie narodu
  2. Najzdrowsze narody świata – ranking
  3. Dieta śródziemnomorska a wpływ na zdrowie
  4. Co można zrobić, aby poprawić zdrowie

 

Jak określić zdrowie narodu?

Eksperci przygotowujący ranking brali pod uwagę kilka zmiennych na podstawie których wytypowali najzdrowsze narody świata. Oceniono 169 krajów w stosunku do których udało się uzyskać pełne dane. Maksymalny wynik jaki mogło uzyskać każde państwo wynosił 100.

Czynniki, które mają wpływ na zdrowie

Oczywistym jest, że mieszkańcy krajów rozwiniętych cieszą się lepszą kondycją niż mieszkańcy krajów rozwijających się lub, tym bardziej, słabo rozwiniętych. Dlaczego? Ma na to wpływ szereg czynników, wśród nich:

  • Poziom rozwoju gospodarki i infrastruktury
  • Dostęp do bezpiecznych źródeł wody pitnej
  • Dostęp do pożywienia
  • Dostęp do fachowej, kompleksowej opieki zdrowotnej
  • Zagrożenia dla zdrowia (tj. palenie tytoniu, picie alkoholu, nadwaga, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie, cukrzyca, itd.)
  • Śmiertelność niemowląt
  • Stopień zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby uprawnej.

W krajach, w których mieszkańcy mogą korzystać ze specjalistycznej opieki zdrowotnej, mają dostęp do nowoczesnego leczenia i wysokiej jakości leków, występuje mniej chorób i nie stanowią one tak dużego zagrożenia jak w państwach, które nie świadczą takich usług na odpowiednim poziomie.

Brak wystarczającej ilości wody pitnej, występujący m.in. w krajach słabo rozwiniętych, prowadzi nie tylko do problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci wynikającej z odwodnienia, ale także do braku pożywienia. To w znaczący sposób wpływa na zdrowie mieszkańców.

Najzdrowsze narody świata – ranking Bloomberg Global Health Index

  1. Hiszpania (wynik: 92,75)
  2. Włochy (91,59)
  3. Islandia (91,44)
  4. Japonia 
  5. Szwajcaria
  6. Szwecja
  7. Australia
  8. Singapur
  9. Norwegia
  10. Izrael
  11. Luksemburg
  12. Francja
  13. Austria
  14. Finlandia
  15. Holandia
  16. Kanada
  17. Korea Południowa
  18. Nowa Zelandia
  19. Wielka Brytania
  20. Irlandia

40. Polska

Dieta śródziemnomorska a wpływ na zdrowie

Jak wynika z powyższego rankingu narody, które cieszą się najlepszym zdrowiem to również te, które odżywiają się w odpowiedni, zrównoważony sposób. Niebagatelny wpływ na zdrowie ma bowiem… dieta śródziemnomorska. 

Czym jest dieta śródziemnomorska? 

To sposób żywienia oparty w głównej mierze na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, zdrowych tłuszczach oraz pełnowartościowych produktach zbożowych. 

W kwestii białka mało tu czerwonego mięsa i przetworzonej żywności. Podstawą tej diety są bowiem ryby i owoce morza, które zawierają dużą dawkę kwasów omega-3, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

To właśnie te wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają ogromny wpływ na zdrowie. Korzystnie oddziałują na pracę serca, poprawiają zdolność do prawidłowego widzenia, wspierają pracę mózgu poprawiając koncentrację i zdolność zapamiętywania, zmniejszają ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę czy chorobę Alzhaimera, a także korzystnie oddziałują na rozwój płodu.

Hiszpanie i Włosi już to wiedzą!

Nic więc dziwnego, że do najzdrowszych narodów świata należą właśnie m.in. Hiszpanie i Włosi, których dieta oparta jest na kwasach omega-3. Mieszkańcy tych państw mają ciągły dostęp do dobrej jakości świeżych ryb i owoców morza dlatego są to produkty, które najczęściej pojawiają się na ich stołach. 

Jak widać, dieta ta ma niezwykle korzystny wpływ na ludzi i pozwala im w pełni cieszyć się życiem. Zarówno Hiszpanie jak i Włosi prowadzą swobodny tryb życia. Długo śpią i nie wahają się sięgać po wino. Ale nie przekłada się to na ich stan zdrowia.

Wszystko dlatego, że na bieżąco zaspokajają potrzeby organizmu na ważne substancje odżywcze, takie jak wspomniane wcześniej kwasy omega-3. Dodatkowo, narody te słyną ze spokojnego podejścia do życia, mieszkańcy dużo spacerują, wypoczywają na świeżym powietrzu i z optymizmem podchodzą do świata. (coTo również w dużej mierze może być zasługą utrzymania prawidłowego poziomu kwasów omega-3 w organizmie).

Co można zrobić, aby poprawić zdrowie? Dieta śródziemnomorska i suplementacja

Nie wszędzie jednak produkty bogate w kwasy omega-3 są tak popularne jak chociażby w Hiszpanii czyi we Włoszech. Polacy zdecydowanie zbyt rzadko sięgają po ryby czy owoce morza co skutkuje niedoborem kwasów omega-3 w organizmie. Dostarczenie ich z pożywienia jest problematyczne, ale… jest rozwiązanie! 

Wystarczy odpowiednio dobrana, regularna suplementacja produktów zawierających kwasy omega-3. W tym względzie CalanOil® zasługuje na wyróżnienie, ponieważ zawiera jedną z najczystszych dostępnych na rynku postaci tych tłuszczów. Olej zawarty w kapsułkach pozyskiwany jest tu bowiem nie z ryb a z niewielkiego widłogona arktycznego, który dzięki swojemu krótkiemu okresowi życia nie akumuluje w sobie metali ciężkich i toksyn, powszechnych w morzach i oceanach. To z kolei umożliwia otrzymanie produktu o niezwykłej czystości, a nowatorska metoda produkcji oleju pozwala na zachowanie w nim wszystkich, cennych, naturalnych składników. 

 

Logotyp Arctic Marine Health Products
tekstowa część logotypu CalanOil
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023